1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Durgunluk kaygılandırıyor
Durgunluk kaygılandırıyor

Durgunluk kaygılandırıyor

Yetkililer altyapının iyileştirilmesi gerektiğini söylerken, vatandaşlar yerel kültürlerini kaybetme endişesi taşıyor. Kimisi fiyatları ucuz bulurken, kimisi yerleştikleri yerleri beğenmiyor.

A+A-

Türkiye'deki kentsel dönüşüm tartışmaları, Diyarbakır'da iyice hararetli bir hal aldı; zira TOKİ'nin kentin Suriçi bölgesinde yürüttüğü proje, kimi vatandaşları kaygılandırıyor.Diyarbakır Suriçi' nde kadınlar ayak üstü sohbet ediyor. Kimi vatandaşlar, kentsel dönüşümün mahallenin kendine özgü karakterini bozmasından endişeli.

Bölgenin en eski yerleşim alanlarından sayılan Suriçi, binlerce yıllık tarihi boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptı. Surlar üzerindeki Hititler, Romalılar, Osmanlılar ve diğer uygarlıklardan kalma oyma işleri, bölgeye "açık hava müzesi" olarak ün kazandırdı. Son nüfus sayımına göre 71 bin kişinin yaşadığı bölgenin sakinlerinin büyük bölümü, 1990'larda yakın köylerden göç edenlerden oluşuyor.

RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ

Bakanlar Kurulu, 2012 yılının Kasım ayında Suriçi bölgesini, 6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında 'riskli alan' ilan etti. Karara göre kaçak, sağlıksız ve güvensiz yapılar yıkılarak, alanın tarihi ve kültürel değeri ön plana çıkarılacak, alan içerisinde bulunan tarihi yapılar ise restore edilecekti.

Karar, 2008'de başlayan bir sürecin neticesi idi. O yıl, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yıkılması planlanan eski yapıların yerine, beş katlı konutlar inşa edilmesi için TOKİ ile anlaşarak protokol imzaladı. Belediye yetkilileri, daha sonra Cevatpaşa, Fatihpaşa, Alipaşa ve Lalebey gibi tarihi yerlerin yakınlarında konumlanan mahallelerdeki vatandaşları başka yerlere yerleştirme sürecine başladı.

YENİ YERLERDEN MEMNUN DEĞİLLER

Öte yandan, Suriçi'nden TOKİ Çölgüzeli konutlarına taşınan vatandaşlar, yeni muhitlerinde ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşadıklarından yakındı. Konuyla ilgili tartışmalar sürerken, Suriçi sakinlerinin pek çoğunun Çölgüzeli'ne taşınmaya niyeti yok. Alipaşa'daki bir gecekondu bölgesinde yaşayan ve geçimini hamallık yaparak sağlayan 65 yaşındaki bir vatandaş, beyaz körtepe taşınmak istemediğini ve ayrıca istese bile bunun pek de gerçekçi olmayacağını dile getirdiler.

HABERE YORUM KAT