1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünyadaki tüm Müslümanlarının umutlarını kırmak istediler
Dünyadaki tüm Müslümanlarının umutlarını kırmak istediler

Dünyadaki tüm Müslümanlarının umutlarını kırmak istediler

Darbe girişimine tepkiler dinmiyor. Türkiye'de darbe dönemlerinde yaşanan acılara şahit olan Diyarbakırlı vatandaşlar, geçmiş dönemde yaşanan darbeler ve yaşananlar ile 15 Temmuz’da FETÖ’nün darbe girişimine tepkilerini dile getirdi.

A+A-

Yaşları 70 ve üstü olan Diyarbakırlılar, önceki yapılan darbelerin 15 Temmuz darbe girişimine de zemin hazırladığı görüşünde.

Diyarbakırlılar, darbe girişiminin asıl amacının cumhurbaşkanı ve milleti Müslüman olan ve tüm mazlum haklarının, umut kapısı olarak gördüğü Türkiye’yi parçalamak ve bunu yaparken, dünya Müslümanlarının da umutlarını tüketmek olduğunu dile getiriyor. “Zalimin zulmü varsa mazlumun Allah’ı var” diyen Diyarbakırlılar, darbecilerin her şeyi iyi hesap ettiklerini ancak bunu hesap edemediklerini söylediler.

Diyarbakırlı vatandaşların FETÖ’nün darbe girişimine yönelik tepkileri dinmek bilmiyor. 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbeleri ile 12 Mart Muhtırası ve 28 Şubat sürecindeki sıkıntıları ile son 15 Temmuz gecesi yaşananları değerlendiren Diyarbakırlılar, bu darbe ve süreçlerin, gelişmelerin özellikle Müslümanlar üzerinde büyük mağduriyetlere yol açtığını dile getirdi.
 
“O GÜNKÜ ZEMİN BU GÜNKÜ DARBEYİ HAZIRLADI”

27 Mayıs darbesinde çocuk olduğunu ancak yaşananların kendisinde korku bıraktığını dile getiren 71 yaşındaki Diyarbakırlı Kemal Aris, “1960 yılında ben 13 yaşındaydım. İlkokul son sınıfındaydım. Cemal Gürsel’in darbesini gördüm. O zamanlar biz çocuktuk, bir şeyden anlamıyorduk. 1971 muhtırasında sağ ve sol meselesi vardı. O muhtıradan sonra biz 1980 darbesini de gördük. Kenan Evren’in. O dönemlerde Müslümanlara zulümler vardı. O günkü gördüğümüz bu zemin bugünkü bu darbeyi hazırladı” dedi.
 
“MÜSLÜMANLAR UYANIYOR”

15 Temmuz darbe girişimiyle alakalı olarak da Aris, “Fettullah Gülen’in adı altında olan sözde Müslümanlar, Müslümanları aldattılar.

Yavaş yavaş Müslümanlar uyanıyor. 
Bugün ki darbeye gelince Müslümanlar uyandı. Bu yakalananlardan daha fazlası mevcuttur. Müslümanların nöbet tutması lazımdır. İnsanlar nöbeti alanlarda bitirdi ancak her an nöbetteymiş gibi uyanık olmamız gerekiyor. Başkomutan tehlike bitmiştir demesine kadar herkesin uyanık olması şarttır” diye konuştu.

 “ALLAH’IN ADALETİ, ŞERİATI SİZLERE YETMİYOR MU?”

Yakın zamandaki darbeleri hatırladığını anlatan 70 yaşındaki Ahmet Yüksel, tüm darbelerin acı, gözyaşı ve mağduriyetten başka bir şey kazandırmadığını, darbecilerin, darbeyi demokrasi adına yaptıklarını söylemesinin da kocaman bir yalan olduğunu ifade ederek, “Kimi kandırıyorsunuz, eskiden televizyon yoktu, telefon yoktu, internet yoktu. Bu darbeciler ne deseydi herkes onlara inanıyordu.

Hep ‘size demokrasi getireceğiz, demokrasiniz eksiktir’ diyorlar ancak bizim anladığımız demokrasiyse yalandır bu ancak onların anladığı demokrasi Müslüman’a zülüm, kan gözyaşı ve acı çektirme ise doğrudur. Demokrasi kelimesi bence bilinçli olarak söylenen bir palavradır. Ne demokrasisi Allah’ın adaleti, şeriatı sizlere yetmiyor mu?”
 
“BU ADAM DİN ÂLİMİ DEĞİL, OLSA OLSA PAPAZ OLUR”

FETÖ örgütünün elebaşısı Gülen’in yıllar önceki konuşmalarını hatırladığını ve o zamanlarda onun için “Bu adam din âlimi değil, olsa olsa papaz olur” dediğini hatırlatan 77 yaşındaki Hamit Düzdemir ise, “Bu Fetö denen namussuz, ne kadar katliamcı ve darbeci varsa o zamanlarda onları hep övüyordu. İnsanları asan, kesen ve öldürenleri hep sevdi bu kalleş herif. Bunlar hep Müslümanlara sattılar, aldattılar. Ne kadar pislik varsa bunların elinin altından çıktı.

İnsanların ekmeğine mani oldular, insanları öldürdüler ve en son Allah ondan razı olsun Müslümanları dünyada temsil eden Cumhurbaşkanımızı öldürmeye çalıştılar. Halkımızın üzerine tanklarla savaş uçaklarıyla geldiler. Ama Allah’ın hesabını hesaba katmadılar, işte bunların boyunları böyle kırıldı. Allah zalimlerin, zülümkarların boyunlarını her daim kırmıştır. Bu fetö alçaklarının da boyunları kırılmıştır” dedi.
 
“ARTIK MÜSLÜMANLAR UYANDI, KİMSE ONLARI YENİDEN UYUTAMAZ”

Birçok darbeye şahitlik ettiğini dile getiren 82 yaşındaki Haşim Yıldırım da, yapılan tüm darbelerin ve son 15 Temmuz darbe girişiminin kesinlikle İslam karşıtı bir girişim olduğunu belirterek şöyle dedi: 

“Bunların hepsi İslam´a karşı yapılan bir darbedir. Bunlara kimse fırsat vermesin. Biz Müslüman evladıyız. Bize hakaret eden mağlup olur.

Artık Müslümanlar uyandı ve kimse onları yeniden uyutamaz. Allah ve onunla beraber olanlar galip gelecektir bu böyle bilinsin. Türkiye İslamiyetin son kalesi olarak bütün dünyada mazlumların, mazlum olan tüm halkların umut kapısıdır. Darbeciler, Türkiye’yi parçalayıp, dünyadaki tüm Müslümanlarının umutlarını kırmak istediler. Ancak darbeciler, hesap edemedikleri şey dinin İslamiyet’in sahibi, mazlumun dostu Allah olduğunu unuttular. Zalimin zulmü varsa mazlumun Allah’ı var. Darbeciler her bir şeyi iyice hesap ettiler ama bunu hesap edemediler.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT