1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünyada sadece Çermik'te yetişiyor
Dünyada sadece Çermik'te yetişiyor

Dünyada sadece Çermik'te yetişiyor

Nesli tehlike altında olan ve dünyada sadece Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde yetişen ajuga xylorrhiza (Kabamayasıl) bitkisinin ilçede yetiştiği iki alan daha bulundu.

A+A-

Dünyada yalnızca Çermik'teki çok küçük bir alanda bulunan ve 30 yıl önce Çinli araştırmacı Kit Tan tarafından bulunarak isimlendirilen ajuga xylorrhizanın korunması amacıyla yürütülen çalışmalarda aynı bölgede iki alanda daha yaşadığı belirlendi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Erdal Seven AA muhabirine, çok küçük bir popilasyon halinde yaşayan bitkinin acil ve etkili önlemlerle korunması için Tür Koruma Eylem Planı hazırlayarak ilk adımı attıklarını söyledi.

Seven, bu kapsamda yürütülen çalışmalarda ilçede 2 yerde daha bu bitkinin yetiştiğinin belirlendiğini kaydederek, "Eylem planını 13 Kasım'da düzenleyeceğimiz toplantıyla kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

Kaya üzerinde yaşıyor
Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Selçuk Ertekin ise Çermik ilçesine 2 kilometre uzaklıktaki küçük bir alanda yetişen ajuga xylorrhizanın endemik bir tür olduğunu söyledi.

Yaptıkları çalışma sonucunda aynı bölgeye çok yakın 2 alanda daha ajuga xylorrhizanın yetiştiğini tespit ettiklerini ifade eden Ertekin, şöyle konuştu:

"Lokal bir endemik tür olan ajuga xylorrhizanın yeni 2 lokasyonunu daha bulduk. Çermik'te 150-200 sayıda bulunan bitkinin nesli kritik ve tehlike altında. Nesli kritik ve tehlike altında olan bir türün 3 popilasyonu bulunuyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bunun için Tür Koruma Planı hazırlıyor. Biz de bu plana bilimsel danışmanlık yapıyoruz. Kaya üzerinde yaşayan bu bitki mayıs ve haziran aylarında çiçek açıyor. Dünyada yetiştiği tek yer Çermik'tir. Çermik'te 2.5 kilometrelik alanda 3 farklı alanda yetişiyor."

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hazırlanan Tür Koruma Eylem Planı'nın 13 Kasım Çarşamba günü düzenlenecek toplantı ile açıklanacağını kaydeden Prof. Dr. Ertekin, "Toplantıda bitkinin özellikleri, yaşam alanları, bilinen verileri ve yaşamını tehdit eden faktörleri sunacağız. 1983 yılında bulunan ajuga xylorrhiza 1984 yılında dünyaya tanıtılıyor. 2005'te yaptığımız çalışmada bitkinin varlığını yeniden tespit ettik" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT