1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünyada ki tüm Range Rover'ler toplatılabilir
Dünyada ki tüm Range Rover'ler toplatılabilir

Dünyada ki tüm Range Rover'ler toplatılabilir

Diyarbakırlı İşadamı ve avukat Engin Yakut'un Range Rover aleyhine açtığı dava büyük ses getirdi.

A+A-
Dünya'da 1 milyar takipçisi bulunan İngiliz haber ajansı Reuters' in yayınladığı ve Land Rover'a açılan "Toplatma Davası Haberi " uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. 
 
DÜNYA'DAKİ BÜTÜN RANGE ROVER'LARI TOPLATABİLİR
 
111 dünya  ülkesine Avrupa'dan servis edilip duyurulan haber,The İndependent,London The News,Wall Street ile bir başka dünya medya devi Focus'ta da yayınlandı. Land Rover'ın borsa'daki hisse değerlerini sarsan haberler üzerine şimdi bütün dünya medyası,gözünü Türk mahkemesinde yargılanacak olan bu davaya çevirdi. İstanbul 1.Tüketici Mahkemesi 17.Eylül.2015'te Range Rover'ın yargılanmasına karar vererek İngiliz otomotiv devini mahkemeye davet etti. Dava Engin Yakut'un lehine sonuçlanırsa, Türk Mahkemesi " Tanıma ve Tenfiz " yoluyla Dünya'daki bütün Land Rover'ları toplatabilir.
 
TÜRK MAHKEMESİNİN DÜNYA'YI ETKİLEYEN KARARI
 
İstanbul 1.Tüketici Mahkemesinin verdiği bu şok ara karar Dünya'daki bütün Range Rover sürücülerinde büyük tedirginlik yaptı. Herkes kendi cip'inde de motor ve şanzuman arızaları olup olmadığını araştırıyor. Twitter dünya listelerinde," Land Rover Game Over "hashtag'ile sosyal medyayı sallayan ve trend topic olan dava, dev bir boyut kazandı. 70 km hızla giderken motorunun vidaları aniden koparak hayati tehlike atlatan ve aracı pert olan İşadamı Yakut'un cip'ine,Disrübütör Borusan bile," üretim hatası var raporu " verdi. Yıldız ve İTÜ deki Profesörlerden oluşan bilirkişilerdende 6 ayrı rapor aldı. Sulh Hukuk mahkemesi kararıyla da cipin,motor ve şanzumanının " Pert " olduğunu tespit ettirdi. Aynı şekilde 9 arızalı araçta daha benzer motor arızaları raporları alan Yakut,diğer Türk tüketicileride temsilen İngiliz Land Rover'a, "araçlarını toplatırım"  diyerek dava açtı. Ayrıca,Tüketici Kanunun 24.maddesine göre,Türkiye'ye ithalatının durdurulması ve Karayollarından men edilmesinide"  talep etti.
 
 
CUMHURBAŞKAN'IMIZIN İNCELEME BAŞLATMASINI BEKLİYORUZ
 
Avrupa'dan tam 111 Dünya ülkesi medyasına servis edilen,ve Reuters'ın yayınladığı haberi Alman Medya'sıda yakından takip ediyor. Türk mahkemesinin verdiği cesur karardan dolayı, Türkiye'nin de uluslararası kamuoyunda itibarını artırdığını kaydeden Yakut ;  " Land Rover tüketicisi olarak,Türkiye'de hiçbir yasal güvencemiz olmadığı için Avrupa Birliği Parlamentosu ve AB Komisyonuna başvurmak zorunda kaldım.Trafikte çok sayıda üretim hatalı cipler dolaşıyor ve bu araçlar herkes için ciddi kaza tehlikesi oluşturuyor. Borusan hakkında gerekli soruşturma başlatılıp,Borusan'ın gizlediği başka araçlar olup olmadığının tespit edilmesi için Sn.Cumhurbaşkanımızın inceleme başlatmasını bekliyoruz. Kalitesiz cip'lerin,Türkiye'ye İthalatının durdurulması ve Karayolları Uygunluk Belgesinin İptali'nide  resmen talep ettik" dedi.
 

HABERE YORUM KAT