1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünya Uyuşturucuyla mücadele günü
Dünya Uyuşturucuyla mücadele günü

Dünya Uyuşturucuyla mücadele günü

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı Programları Tütün Ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şubesi; 26 Haziran Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

A+A-
Dünyada uyuşturucu kullanma oranının gittikçe artması ve bunun dünyanın geleceği için ciddi bir tehdit oluşturması üzerine Birleşmiş Milletler 1987 yılında aldığı bir kararla uyuşturucusuz temiz bir toplum oluşturma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlılığını vurgulamak amacıyla 26 Haziran tarihini “Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Günü” ilan etmiştir. 
         
Uyuşturucu kullanımı, Diyarbakır da son 20 yıllık periyotta kente yapılan yoğun göçler, ortaya çıkan sosyal sorunlar, işsizlik oranının artışı sonucunda ciddi anlamda artış göstermiş, erişimi kolaylaşmış ve kullanım yaşı düşmüştür. Çocuk Koruma Kanunu (5395 sayılı kanun) kapsamında Müdürlüğümüzce uygulanan sağlık tedbirlerinin %40'a yakını madde kullanımı ve bağımlılığı sebebiyle verilmiş olup bu durum, madde kullanımının çocuklar ve gençler için ne denli büyük bir tehdit oluşturduğunu gözler önüne sermektedir. 
         
Çocuk ve gençler arasında uyuşturucu kullanımının bu denli yaygın olmasının sebepleri arasında erişiminin çok kolay olması gösterilebilir. Erişimin kolay olması ve madde türlerinin (bonzai, çakmak gazı vs.) de giderek artması okul çağındaki birçok çocuk ve gencin maddeye bulaşmasına ve madde kullanımıyla beraber eğitim hayatlarının çöküntüye uğramalarına neden olmakla beraber kullanan bireylerde fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına yol açmaktadır.
           
Uyuşturucuyla mücadele kapsamında alınabilecek tedbirler arasında madde kullanıcılarıyla madde kullanma ihtimali bulunan kişilere (madde kullanımının olduğu çevrelerde yaşayan ve madde erişiminin kolay olduğu çevrelerde yaşayan kişiler) yönelik uygulanacak maddenin kullanımının ortaya çıkaracağı sosyal sorunlar ve madde kullanan bireylerin yaşayacağı sağlık problemleri konulu eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ilk sırada yer almaktadır. 
         
Uyuşturucuyla mücadele kapsamında medyanın da önemli sorumlulukları vardır. Medyanın uyuşturucuyu ve kullanımını özendirici yayınlardan kaçınması madde kullanımının neden olacağı kötü sonuçlara yer vermesi madde kullanma potansiyeli olan kişileri maddeden uzaklaştırmak açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu anlamda internet sitelerinin de ciddi bir denetimden geçirilmesi gerekmektedir. Madde kullanıcılarının ve satıcılarının internet üzerinden platformlar oluşturup madde kullanımını özendirmeleri ve madde alışverişi yapmaları kati suretle engellenmelidir. 
         
Uyuşturucuyla mücadele, multidisipliner ve kolektif bir çalışmayı ve işbirliğini gerektirir. Bu anlamda toplumdaki herkesin çocuklarımızı ve gençlerimizi maddeden korumak, bağımlı değil özgür olmalarını sağlamak konusunda sorumlulukları vardır.

HABERE YORUM KAT