1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. Dünya Ticaret Örgütü'nde kriz
Dünya Ticaret Örgütü'nde kriz

Dünya Ticaret Örgütü'nde kriz

Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) İsviçre'nin Cenevre kentinde küresel ticaret anlaşmasına ilişkin süren görüşmeleri, anlaşmaya varılamadan sona erdi.

A+A-

Diplomatik kaynaklar, dünya ticaret anlaşmasını korumaya yönelik görüşmelerde ABD ve Hindistan'ın anlaşamadığını belirtti. İki ülkenin, fakir ülkelerin tarımsal ürün ithalatındaki artışa karşı çiftçilerini korumalarına yardımcı olacak önlemler konusunda uzlaşma sağlayamadığı bildirildi.

DTÖ'nün bakanlar düzeyinde en uzun süren toplantısı olduğu belirtilen son görüşmelerin, 2001'de başlayan ve "Doha Turu" olarak adlandırılan müzakere sürecine hız kazandırması bekleniyordu.

Yetkililer, 21 Temmuzdan beri süren görüşmelerde, özellikle yoksul ülkelerde tarım üreticilerine destek olunması için alınacak önlemler konusunda çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle gerginliğin tırmandığı ve görüşmelerin sonuca ulaşılmadan son bulabileceği açıklaması yapmışlardı.

Görüşmede, Çin ve Hindistan'ın gelişen pazarlarına erişim konusunda ve daha birçok önemli konuda fikir ayrılıkları doğmuştu.

Meksika'nın Cancun kentinde 2003 yılında yapılan tam katılımlı görüşmelerde de anlaşma sağlanamamıştı. Uzmanlar, bu görüşmelerin, özellikle küresel ticaret sisteminin daha dengeli ve eşitlikçi bir hal alması konusunda hayati meselelere odaklanması açısından önemli olduğunu kaydediyor.