1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünya Keldanileri Patriği Büyükşehir'de
Dünya Keldanileri Patriği Büyükşehir'de

Dünya Keldanileri Patriği Büyükşehir'de

Dünya Keldanileri Patriği Mar Louis Rapael 1`inci Sakove, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'yı ziyaret etti.

A+A-
Patrik 1`inci Sako, Ortadoğu'da barıştan başka yol olmadığını belirterek, erkeklerin devrimler yaptığını, şimdi sırada kadınların barış devrimi yapmasında olduğunu söyledi.
 
Diyarbakır'a 100 yıl sonra restore edilen Mar Petyum Keldani Kilisesi'nde ayin düzenlemek için gelen Dünya Keldanileri Patriği Mar Louis Rapael 1'inci Sako ve beraberindeki heyet,  Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'yı makamında ziyaret etti.
 
Dini bir liderin kendilerini ziyaret etmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren ve teşekkür eden Eş Başkan Kışanak, Diyarbakır'ın tarihine, çok kimlikli yapısına dikkat çekti. Diyarbakır'ın tüm halkların olduğunu belirten Kışanak, “Diyarbakır çok kimlikli, çok kültürlü bir yer. Binlerce yıldır yan yana barış içinde yaşadığımız bir coğrafya.” dedi. Geçmişte çok kötü şeyler yaşandığını söyleyen Kışanak, Diyarbakır'ın çok kimlikli, inançlı yapısını, özelliğini korumak için gayret gösterdiklerinin altını çizdi. Kışanak, şöyle konuştu: “Farklılıklarımızla bir arada barış içinde yaşayabiliriz. Bunu herkese göstermeliyiz. Farklıklarımız zenginliğimiz. Biz fakirleşmek istemiyoruz.”
 
Anlı: Dini günler barış ve kardeşlik içindir
 
“Bu coğrafya hepimizin” diyen Eş Başkan Anlı ise, bunu kalplerinden öyle geldiği için söylemediklerini, bu coğrafyanın insanlık tarihine ev sahipliği yapmış bir coğrafya olduğunu kaydetti. Diyarbakır'ın dinlerin ve insanlığın beşiği olduğunu vurgulayan Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Diyarbakır Mezopotamya'nın incisidir. Ne kadar farklı inançlar varsa hepsi kültürümüzün bileşkesidir. Ama yüreğimiz buruk. Birçoğunu koruyamadık, kaybettik. Bunun üzüntüsünü yaşıyoruz.” Kentte 10 gün önce Paskalya Bayramı'nı kutladıklarını hatırlatarak, Keldani cemaatinin bayramını tekrar kutlayan Anlı, “On gün önce Paskalya Bayramı'ydı, hafta sonu Peygamber Efendimizin kutlu doğum haftasıydı. Bugünler barış ve kardeşlik içindir.” dedi. “Diyarbakır'da Keldani Kilisesi'nin de cemaati olsaydı, bayram ayinleri ve pazar ayinleri yapılsaydı” diyen Anlı bunun bir gün gerçekleşmesi temennisinde bulundu.
 
Patrik 1'inci Sako: Barıştan başka yol yok
 
Diyarbakır'ın farklı kimliklerle iç içe yaşama deneyimini diğer bütün milletlere yaymasını temenni eden Patrik 1'inci Sako, kent halkına, eş başkanlara bu bu konuda büyük görevler düştüğünü söyledi. Ortadoğu'da Kürt ve Keldani halklarının çok katledildiğini belirten Patrik 1'inci Sako, “Ama barıştan başka yol yok. Erkekler bir takım devrimler yapmıştır. Şimdi sıra barış devrimi yapmak için kadınlardadır.” diye konuştu.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT