1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünya kadınları Kent Ormanı'na fidan dikti
Dünya kadınları Kent Ormanı'na fidan dikti

Dünya kadınları Kent Ormanı'na fidan dikti

DİYARBAKIR- Dünya Kadın Yürüyüşü kapsamında Diyarbakır'a gelen çok sayıda kadın, İmar Planı'nda Kent Ormanı olarak planlanan Talaytepe'yi ağaçlandırmak amacıyla 500 adet fidan dikti.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentin akciğerini oluşturacak Talaytepe ve Mastfıroş Tepe'deki Kent Orman Parkı'nın çalışmalarını bir yandan sürdürürken diğer yandan da fidan dikme etkinlikleriyle ağaçlandırma çalışmalarını hızlandırmaya çalışıyor.
 
Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, Genel Sekreter Fethi Süvari, Bağlar Belediyesi Eşbaşkanları Birsen Kaya Akat ve Eşref Güler, Kadın Politikalar Daire Başkanı Yüksel Acer, Rojava'dan gelen kadınlar, KESK bileşenlerinin kadın üyeleri ile yurtdışından gelen kadın hareketi üyeleri, bugün Talaytepe'ye 8 Mart etkinlikleri kapsamında 500 adet İran çamı fidanı dikti.
 
Etkinlikte bir konuşma yapan Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Birsen Kaya Akat, dikilen fidanların demokrasi ve özgürlüğün köklerini yeşertmesini, özgürlük ve başarının ormanı olmasını diledi. Diyarbakır halkından ormana sahip çıkmasını isteyen Akat, bu çalışmalarından dolayı Fırat Anlı'ya ve bütün katılımcılara teşekkür etti.
 
“BİNLERCE DÖNÜMLÜK ALAN YEŞİLLENDİRİLDİ”
 
Etkinliğe katılarak fidan diken Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı ise, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yapılan bütün etkinliklerin güzel ve kıymetli olduğunu belirtti. Belediye ve kadın hareketiyle ortak yapılan bu etkinliğin amacının kentin her tarafını yeşillendirmek, yaşam alanlarını çoğaltmak ve geleceğe yemyeşil bir kent teslim etmek olduğunu ifade eden Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bugüne kadar binlerce dönümlük alan yeşillendi ve yeşillendirilmeye devam ediliyor. Diyarbakır'ın akciğerleri dediğimiz Talaytepe ve Mastfıroş Tepesi her ikisi de yeşillendiriliyor. Burada 70 dönümlük alanda bugün 500 ağaç dikiliyor. Ama tamamı ağaçlandırılacak ve buradaki mera alanı kentimize kazandırılmış olacak.”
 
“YEŞİL ALANLARA SAHİP ÇIKALIM”
 
Talaytepe ve Mastfıroş Tepe'nin kentin kuzey bölgesinden gelen hakim rüzgarların alındığı bir alan olduğunu ve kentin oksijen deposu niteliğini taşıdığını vurgulayan Anlı, “Kadınlara, gençlere, yaşlılara, çocuklara herkese sesleniyorum. Bu kentteki yeşili artıralım, bu kentteki yeşile sahip çıkalım ve şehrimizi güzelleştirelim. Çünkü bu şehir çok büyük anlamların bileşkesi olan bir şehirdir. Hepimizin ruhunda derin izler bırakan ve hepimizin yüreğinde ayrı bir yeri olan bir şehirdir. Diyarbakır'ı, gönüllerin özel yerinde olan şehrimizi, hep birlikte yakışan noktaya getirelim. Ben bugün başta kadınlara, herkese Büyükşehir Belediyesi ve şahsım adına, bu şehirde yaşayan bir kişi olarak teşekkür ediyorum.'' diye konuştu.
 
Öte yandan Park Bahçeler Daire Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre toplam 70 bin metrekarelik alanın şimdiye kadar 20 bin metrekaresi yeşillendirildi.
 
(YRT-Y)

HABERE YORUM KAT