1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünya için süsü geleceğinden önemli
Dünya için süsü geleceğinden önemli

Dünya için süsü geleceğinden önemli

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı Muammer Bilgiç, 2,1 milyar dolarlık bir harcama ile gezegendeki içme suyu probleminin çözülebilecekken sadece kozmetik için 1 yılda harcanan paranın 200 milyar dolar olduğuna dikkati çekti.

A+A-

Bilgiç, “100 milyar dolarlık bir harcama ile açlık önlenebilecekken sadece futbolda 1 yılda dönen para 600 milyar doları aşıyor. Dünyanın en zengin 5 kişisinin 400 milyar dolara yakın serveti var. Yine gezegenimizin en zengin 62 kişisinin serveti en yoksul 3.7 milyar kişinin toplam serveti kadar” dedi.
 
 
Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı Muammer Bilgiç, Diyarbakır ziyaretinde Dicle Üniversitesi Konferans Salonunda, “Küresel Sömürü Sistemi ve Çıkış Yolları” konulu bir konferans verdi.
 
Küresel sömürü sistemi ve çıkış yolları
 
Bilgiç, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında, “Yirminci yüzyıl, iki emperyalist paylaşım savaşına şahitlik yapmıştır. İlki Osmanlı’nın tasfiyesi ile ikincisi de anglosakson-juda (İngiliz-Yahudi) zihniyetinin tüm dünyada ipleri eline alması ile neticelenmiştir. Kısa zamanda İslam coğrafyası batı'nın benzin istasyonu haline gelmiş, kadim bir geleneğin bakiyesi olan üç İslam ülkesine (Türkiye, İran, Mısır) de karakolluk görevi verilmiştir. (1979'da batı İran'ı yitirmiştir.) Bugün dünyayı enerji kaynaklarını ve enerji nakil yollarını elinde tutan anglosakson-juda zihniyeti yönetiyor. İkinci dünya savaşında atom bombasının tarumar edici üstünlüğüne sahip olmanın verdiği ayrıcalıkla, son yetmiş yılda, eğitimde birinci ya da ikinci dilin İngilizce, geçerli paranın dolar ve egemen kültürün Hollywood merkezli oluşu ile bu zihniyet daha da dominant hale gelmiştir. Bugün bariz bir şekilde anglosakson-juda zihniyetinin egemenliğindeki gezegenimizde 7,4 milyar insan yaşıyor ve bunlardan 795 milyon insan her gece aç yatıyor. Her geçen 1 saat içerisinde 300 çocuk açlık nedeniyle ölüyor. 1.2 milyar insan günlük 1.25 doların altında bir gelirle yaşama tutunmaya çalışıyor. 2 milyar insan yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor. 1 milyarı aşkın insanın sağlıklı içme suyu problemi var. 1.5 milyar insan çatışma ve terörden etkileniyor. 50 milyon insan aynı sebeplerle ülkelerini terk ederek sığınmacı pozisyonuna düşmüş. 1 milyara yakın sayıda genç nüfus okuma yazma bilmiyor. 70 kadar ülkenin sınırlarında kurbanlarını bekleyen 110 milyon kara mayını var” dedi.
 
Kozmetik için harcanan para 200 milyar dolar
 
2.1 milyar dolarlık bir harcama ile gezegenimizde içme suyu problemi çözülebilecekken sadece kozmetik için 1 yılda harcanan paranın 200 milyar dolar olduğuna işaret eden Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“100 milyar dolarlık bir harcama ile açlık önlenebilecekken sadece futbolda 1 yılda dönen para 600 milyar doları aşıyor. Dünyanın en zengin 5 kişisinin 400 milyar dolara yakın serveti var. Yine gezegenimizin en zengin 62 kişisinin serveti en yoksul 3.7 milyar kişinin toplam serveti kadar. Güney Amerika, Afrika, Asya ve Okyanusya da açlık problemleri yaşanırken Avrupa ve kuzey Amerika da obezite problemdir. Bütün bu çarpıklığın sebebi, mevcut dünya sisteminin nimet külfet paylaşımında dengeyi gözetmek yerine tam tersine nimetlerinin belirli ellerde toplanmasına yönelik işletilmesidir. üç yüz yılı aşkın bir süredir bu gezegen aynı düşünceleri temel alan kadrolar tarafından yönetilmektedir. Özellikle son yüzyılda yaşanan çarpıklıkların üzeri özgürlük, demokrasi ve insan hakları sloganları ile örtülmeye çalışılmıştır. aynı zamanda bu sloganlar, bebeklerin, küçücük çocukların, hamile kadınların, engellilerin, yaşlıların, hastaların, çiçeklerin, böceklerin yaşamına merhametten uzak birkaç saniye içinde son verebilen bir zihniyetin farklı coğrafyaları ele geçirmede yumuşak gücü olmuştur.”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT