1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dünya hoşgörü bizden alıyor
Dünya hoşgörü bizden alıyor

Dünya hoşgörü bizden alıyor

10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyen Cuma İçten İnsan Hakları ve Demokratikleşme adına Türkiye'nin dünyada örnek gösterilen, hatta imrenilen bir ülke haline geldiğini söyledi.

A+A-

Konuşmasında Yunus Emre'nin “Gelin tanış olalım işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” beytine değinen İçten Ak Parti İktidarının son 10 yılda bu alanda gerçekleştirdiği reformların devam edeceğini belirterek:  “Dünyada Müslümanlara yönelik yapılan işkence ve şiddetin her geçen arttığını görüyoruz.

Bazı ülkelerde sözüm ona gelişmiş ülkelerde hala insan haklarına tecavüzler ediliyor. Bugün Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 64. yıldönümünü kutluyoruz. Bu beyannameyi ilk kabul eden ülkelerden biriyiz. Geçmişte olduğu gibi bugün de sözümüzün arkasındayız. Ak Parti olarak yaptığımız çalışmalarda da bunu gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Bakın dünyada belirli din ve inanç mensuplarına yönelik nefret söylemi, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük var. Türkiye'de böyle mi? Hayır. O yüzden biz örnek alınan ülkeyiz” dedi.

Ak Parti'nin iktidara gelirken demokrasi ve hukuk devleti ilkesinin korunması ve geliştirilmesi hedefini koyduğunu hatırlatan İçten konuşmalarını şöyle sürdürdü:

2002 ÖNCESİ VE SONRASI İKİ FOTOĞRAF VAR

Biz iktidara gelirken ortadaki manzara içler acısıydı. Faili meçhuller başta olmak üzere insanların özgürlük hakları adına eksiklikler çoktu. Yol kesmeler adam kaçırmalar, köy yakmalar... İnsanı üzen karamsarlığa sürükleyen ne varsa almış başını gidiyordu. 17 bin 500 faili meçhul cinayet işlenmişti. Ekmek, un şeker karneyle veriliyordu. Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan halkımız bazı zihniyetlerin işkencelerine maruz kalıyordu. Keyfi bir şekilde karda buzda çırıl çıplak soyuluyordu. Seyahat özgürleri bile yoktu. Şehirden köye gitmek için en az 11 arama noktasından geçiliyordu. Bunu yapanlar şimdi adalet önünde hesap veriyorlar. Şimdi bunlardan eser yok. Ülkede yaşayan her kim varsa dili, dini, ırkı fark etmez. Ak Parti iktidarıyla kendilerini buldu. Kendi dillerini konuşuyor,  kendi türkülerini rahatlıkla söylüyorlar. Bu fotoğrafı görmemekte direnen boş düşünceler var.

PKK KATLİAMA DEVAM EDİYOR

Biz iktidar olarak, Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi düşüncesiyle reform çalışmalarımız devam ettiriyoruz. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı, Kamu Denetçiliği Kanunu,  yargının hızlı ve etkin işleyişine yönelik alınan tedbirler, bu süreçte son dönemde ortaya koyduğumuz iradenin somut örneklerinden sadece birkaçını oluşturmakta.
Biz bunları yaparken, değişimin fotoğrafını kabul etmeyenler zulümlerine devam ediyorlar. 28 yıldır masum insanları katletmeye devam ediyorlar. Öyle ki işi daha da ileriye götürmekten çekinmiyorlar. Çocuklarımızın okullara gitmesini engelliyorlar. Kendileri gibi düşünmeyenleri kaçırıyorlar. Sözde Kürtlerin, insanlığın haklarını savunuyoruz diyorlar. Cami yakmaksa, Kuran kursu, yurtları okulları bombalamaksa hak savunmak bize anlatsınlar da bilelim.

ÖZGÜRLÜK YOK DİYORLAR

Kurulan STK'lar cesur adımlar atmayarak maalesef onların ekmeğine yağ sürüyor. TBMM'de de aynı güya Kürtlerin haklarını savunuyoruz diyen bazı milletvekilleri ellerinde taş polise atıyor. Bir de kalkmış özgürlük yok diyorlar. Belediye başkanı tankın üzerine çıkıyor, devletin görevlilerine herkesin içinde küfür ediyor. Sonra da kalkmış özgürlük yok diyorlar. Kargalar bile gülmez buna…

TÜRKİYE BİR MODEL

Bunu açıkça ifade edeyim ki, ülkemiz gerek Ortadoğu'da ve gerekse tüm dünyada bir model ülke halinde. Bakın kısa bir süre ABD'de idim. Kadınlar doğum izni alamıyorlar. Siyahilere özgürlükler hala tartışılır durumda. Sabıkalılar oy kullanamıyor. Bunların hiçbiri Türkiye'de var mı? Yok. Herkes eşit. Etnik kökeni olursa olsun fark etmez. Engelli engelsiz hiç fark etmez. Bakın Engelli kardeşlerimize de çok şey yaptık. Yeterli mi? Asla değil. Engelli bireylerin her vatandaş gibi eşit haklardan yararlanması için bizler,  ilgili Bakanlık ve birimleri elinden gelen gayreti ve çalışmayı gerçekleştirmektedir.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'E

İslam'a yapılan zulümler hakaretler var. Maalesef BM bunlara seyirci kalıyor. Filistin'de Suriye'de Dünya üzerinde bir Müslüman nerede varsa mutlaka saldırıya uğruyor. Her gün çeşitli çatışmalarda yüzlerce insanın hayatını kaybettiği, masum insanlara zarar veren terör tehdidinin artığı bir dünya var karşımızda. İnşallah hepsi insanların insanlığını hatırlamasıyla son bulacak. Bu anlamda BM'ye de çok önemli görevler düşüyor. Seyirci kalmak yerine müdahale etmeyi denesinler. Söylemler lafta kalmamalı.

DİNİ HOŞGÖRÜ ŞART

Tüm bireylerin ayrım gözetilmeksizin kamu yönetimine katılma hakkına sahip olması önem arz ediyor. İnsan haklarına özgü evrensel değerler bütününün korunup geliştirilmesi, üyesi bulunduğumuz uluslararası örgüt ve mekanizmalarla bu alanda yakın ve yapıcı işbirliğimiz de sürmektedir.
Maalesef dünyada belirli din ve inanç mensuplarına yönelik nefret söylemi, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük olaylarına şahitlik ediyoruz.

Toplumlarda vuku bulan bu tür olaylarla mücadelede gerekli tüm tedbirlerin alınması ve dini hoşgörü ve anlayış kültürünün yerleştirilmesinin sağlanması uluslararası toplumun sorumlulukları arasındadır. Bunu yeryüzünde yaşayan herkesin yerine getirmesi şarttır.

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER NOKTASINDA DA DURMAK YOK

Yaşama hakkına saygı duyulması ve kişi güvenliğinin sağlanması uygar ve medeni bir toplum olmanın gereğidir. Kökenleri, inançları veya fikirleri ne olursa olsun tüm vatandaşların milletin eşit ve saygın fertleri olduğu, farklı dil, din ve kültürlerin yüzyıllardır bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşadığı ülkemizde, insan haklarına dayalı birlikte yaşama kültürü bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde devam edecektir. Ak Parti son 10 yılda ne yaptıysa yaptıklarının arkasındadır.
Bu vesile ile, Tüm Türkiye başta olmak üzere, tüm insanlığın İnsan Hakları Günü'nü kutluyor, barış dolu günler diliyorum.