1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Dünya Diyarbakır'ı tanıyacak'
'Dünya Diyarbakır'ı tanıyacak'

'Dünya Diyarbakır'ı tanıyacak'

Sur Belediyesi'nin meclis toplantısına katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, UNESCO sürecinin devam ettiğini söyleyerek, “Umut ediyoruz ki bu haziran ayında Surlarımız ve Hevsel Bahçeleri dünya kültür mirası listelerinde yer

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Sur Belediyesi'nin Meclis Toplantısı'na katıldı.
 
Green Park Otel'de yapılan toplantıya Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyyid Narin, Bağlar Belediyesi Eş Başkanları Birsen Kaya Akat ve Eşref Güler, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Sur Belediyesi Kırklar Meclisi üyeleri, muhtarlar, esnaf ve semt sakinleri katıldı.
 
Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyyid Narin, toplantının amacının, yurttaşların düşünce ve önerilerini almak olduğunu söyledi. Narin, Mardinkapı, Balıkçılarbaşı, Melikahmet Caddesi esnafının ve semt sakinlerinin düşüncelerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Narin, Sur Belediyesi'nin Kırklar Meclisi'nin hem Diyarbakır ile ilgili hem de Sur bölgesinin korunması ve geliştirilmesi ile ilgili önemli kararlar alarak çalışmalar yürüttüğünü söyledi.
 
Büyükşehir Yasası ile yeni örgütlenme
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise Diyarbakır'ın çok özel bir kent olduğunu söyleyerek, “Herhangi bir kentte yaşamıyoruz. Mezopotamya için, tüm Ortadoğu için, Kürdistan için son derece önemli bir kentte yaşıyoruz. O nedenle çalışmalarımız da sıradan olamaz. Bu kentin tarihine, kültürüne, geçmişine bugüne kadar getirilmiş değerlerine layık bir çalışma olmak zorunda” dedi.
 
Kışanak, Büyükşehir Yasası'na uygun bir şekilde belediyenin kendisini yeniden örgütlemesi ihtiyacının doğduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “Çünkü yüz ölçümü, hizmet götürmek zorunda kaldığımız alan 15 kat daha arttı. Mahallelerimizin sayısı 950'ye çıktı. Mezralarla birlikte 2 bin yerleşim yerine hizmet götürmemiz gerekiyor. İlçe örgütlerimiz ile birlikte, ilçe eş başkanlarımız ile birlikte, Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerini ilçeye yayabilecek çalışmayı tamamladık. Büyük ölçüde ilçeye göre örgütlenmemiz tamamlandı. Nisan ayına kadar çalışmalarımızı tamamlayıp halkın karşısına çıkmak istiyoruz. Büyük bir hazırlıkla huzurlarınıza çıkacağız. Genç ve çocuk nüfusunun olduğu bir kentte yaşıyoruz. Sosyal hayatımıza bir çekin düzen vermemiz gerekir. Kreşler okul öncesi eğitim verecek. Özellikle anadilde hizmet sunacak. Kültürel etkinlikler yapılabilecek.”
 
Dicle vadisi kararını iptal ettirdik
 
Dicle Vadisi konusunun kendileri için önemine dikkat çeken Kışanak, Büyükşehir Belediyesi'nin gayretleri sonucunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Yapı Rezerv alanı kararı 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini söyledi. Kışanak şöyle devam etti: “Belediyemiz dava açmıştı. Bunun mücadelesini verdik ve bu kararın iptal edilmesi önemli bir konudur. Çünkü Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın Yapı Rezerv alanı ilan ettiği bir bölgede, Belediyenin imar yetkisi kalkıyor. Artık orada plan yapamıyor. Bu karar kalktığı için, biz hızlı bir şekilde iyi bir ekiple, Dicle Vadisi'nin hem nehrimizin yatağının kıyı kenar çizgisinin tespit edilmesi, nehir yatağında oluşan tahribatların önlenmesi ve Dicle Vadisi'ndeki kaçak yapılaşmaya son verilmesi ve kamusal alanlar oluşturulmasıyla ilgili büyük bir çalışma başlattık.”
 
UNESCO süreci devam ediyor
 
Kışanak kentteki bütün dinamiklerin, ilgili STK'ların da katkıları ve katılımıyla Dicle Vadisi Mastır Planıyla halkın karşısına çıkacaklarını ifade ederek, “Bu nehir; kadim bir nehir, tarihi bir nehir. Ne yazık ki üzerine yapılan barajlar suyun debisini düşürdüğü için, devlet nezdinde nehir bile sayılmıyor. Dere diyorlar” dedi.
 
Kışanak konuşmasını sürdürdü: “UNESCO süreci ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Bu şehir bizim olduğu kadar bütün bir insanlığın ve dünyanındır. Ne kadar paylaşabilirsek o kadar büyüyecek bir kenttir. O nedenle bizim dünyayla buluşturmamız lazım. Surlarımızın ve Hevsel Bahçemizin Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilmesi için bir çalışma başlatmıştık. Önemli bir aşamaya gelindi. Önümüzdeki haziran ayında, UNESCO bilim kurulu toplanıp buna karar verecek. Biz de çalışmalarımızı hız bir şekilde sürdürüyoruz. Umut ediyoruz ki bu haziran ayında Surlarımız ve Hevsel Bahçeleri dünya kültür mirası listelerinde yer alacak. Artık tüm dünya Diyarbakır'ı daha iyi tanıma fırsatı bulacak. 27-28 Şubat tarihlerinde Türkiye Tarihi Kentler Birliği Diyarbakır'da UNESCO gündemli toplantı alacak.”
 
Tarihi yapılar turizme kazandırılacak
 
Yıkılmaya yüz tutan yapılan korunmasıyla ilgili çalışma başlattıklarını da aktaran Kışanak, “Tespitler yaptık. Valilik ve Kalkınma Ajansı'yla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hızlı bir şekilde bunlardan birkaçını tıpkı Cemilpaşa Konağı gibi tıpkı Surp Gragos Kilisesi gibi restorasyonlarını yapmak ve turizmin hizmetine açmak için çalışmalar sürdürüyoruz” diye konuştu.
 
Kışanak ayrıca kentin güvenli, huzurlu, güzel, temiz, bir kent olmasının son derece önemli olduğunu ifade ederek, Suriçi bölgesine ait turizm zabıtası oluşturma hazırlıkları olduğunu söyledi.
 
Bahar temizliği yapacağız
 
Suriçi bölgesindeki caddelerin iyileştirilmesi ve yeşillendirilmesi için çalışacaklarını belirten Kışanak, başlatacakları temizlik kampanyası ile bahar temizliği yapacaklarını söyledi. Kışanak, “Temizlik kampanyası ve çalışmalarla bir anlamda bahar temizliği yapacağız. Newroz'a kadar çevre düzenlemelerini yapmış, aydınlatma sorunlarını çözmüş, turizm zabıtası ekiplerini kurmuş, Newroz'a gelen herkese gerçekten gururla sunabileceğimiz bir kent ortaya çıkaracağız.
 
Kışanak konuşmaların ardından yapılan oylama ile Kırklar Meclisi üyesi olarak kabul edildi.  
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT