1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dünya Diyabet Günü basın açıklaması
Dünya Diyabet Günü basın açıklaması

Dünya Diyabet Günü basın açıklaması

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapıldı.

A+A-
Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mehmet Aslan tarafından yapılan açıklamada:
 
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen diyabet hastalığının erken tanı ve tedavisinin sağlanması, ilgili risk faktörleri konusunda halkın bilinçlendirilmesi, diyabete bağlı diğer sağlık sorunları sıklığının Dünya Sağlık Örgütü hedeflerine indirilmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından “TÜRKİYE DİYABET ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI”, uygulamaya konulmuştur.
 
Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde 6,5 milyon diyabetli olduğu ve 3,2 milyon kişinin ise diyabetli olduğunun farkında olmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra diyabet riski yüksek nüfusumuzun da 14 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve ülkemizde 20 yaş üzerindeki her 7 kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır. Dünya Diyabet Günü, 1922'de insülini keşfederek diyabetli hastaların hayatını kurtaran Frederick Banting'in doğum günü anısına her yıl 14 Kasım'da tüm dünyada kutlanmaktadır. Bu yıl da Uluslararası Diyabet Federasyonunun belirlediği
 
'GELECEĞİMİZİ DİYABETTEN KORUYALIM' teması ile ilimizde de çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. 
Mavi halka: Diyabet için evrensel bir semboldür. Diyabet sembolünün amacı diyabete ortak bir tanımlama vermektir. Mavi halka diyabetle olan mücadelede  “birliği” sembolize etmektedir.
 
DİYABET NEDİR?
Diyabet, insülin hormonunun yokluğu veya yetersiz olması durumunda kan şekerinin hücre dışında ve kanda yükselmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır.
 
Diyabetin Belirtileri Nelerdir?
Ağız kuruluğu, susama, çok ve sık idrar yapma, yorgunluk ve halsizlik, sık ve aşırı acıkma, istem dışı kilo kaybetme, bulantı, kusma, karın ağrısı, bulanık görme, aşırı kaşıntı, sık tekrarlayan mantar enfeksiyonları, ayaklarda hissizlik veya uyuşma, karıncalanma görülebilir.
 
Tip 1 diyabet nedir?
İnsülin hormonunun yokluğu veya çok az olması ile gelişen diyabet tipidir. En sık çocuk ve gençlerde olmakla birlikte her yaşta görülebilir.
Tip 2 diyabet nedir?
Tip 2 diyabette iki temel kusur vardır. Bunlardan birisi insülin salgılanmasında bozukluk, diğeri ise insülin direncidir. Sonuçta insülin vücutta yeterince etki gösteremez ve kan şekeri yükselir.
Tip 2 Diyabet Neden Önemlidir?
 
Diyabetin en sık görülen tipidir. Genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar, ortaya çıkışı yavaş ve sinsidir, hastalık ortaya çıkmadan önce bulgu vermeyen gizli diyabet dönemi(10-15 yıl) vardır. Ayrıca Yakın aile bireylerinde diyabet öyküsü olanlar, kalp-damar hastalığı bulunanlar, hipertansiyon hastaları, obez kişiler, kan yağları yüksek olan kişiler, gebelikte diyabet geçirenler, düşük veya ölü doğum yapanlar, İri bebek doğuranlar, 45 yaş üstü kişiler risk altındadır.
DİYABET STANDLARIMIZ:
14 KASIM: Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ek Binası, Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü Ana Binası ve Ek Binası
15 KASIM: N-CİTY AVM(Saat:10 00-12 30)  VAKIFLAR İŞHANI ÖNÜ(Saat:14 00-16 00)
Standlarımızda ücretsiz kan şekeri ölçümü yapılacak ve Diyabet ile ilgili bilgilendirme broşürleri dağıtılacaktır. Tüm halkımız davetlidir.
 

HABERE YORUM KAT