1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünya çapında araştırma laboratuvarı açıldı
Dünya çapında araştırma laboratuvarı açıldı

Dünya çapında araştırma laboratuvarı açıldı

2023 Vizyonunda Üniversitelerin Araştırma Laboratuvarları Çalıştayı ve Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜPTAM) açılış töreni, Dicle Üniversitesinde gerçekleştirildi.

A+A-
Kongre merkezinde düzenlenen çalıştaya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, DÜPTAM Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici, çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Dicle Üniversitesi Radyo ve TV Programcılığı öğrencilerinin DÜPTAM için hazırlamış olduğu bir sinevizyon gösterisinin ardından konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehdi Eker, bir süredir yaşanan ağaç eylemlerine değinerek, ağaçların taşındığı bölgenin Hevsel Bahçeleri olmadığını söyledi. Eker, “Üniversite, gerçekten ihtiyaca binaen yapılan bir araştırma sebebiyle, oradaki bir takım söğüt ve kavak türü, biraz da o yapı içerisinde dikili ağaçları değil de orada bulunan kendiliğinden oluşmuş otsu bitkileri yangına zarar verir diye kesmiş. İki sene önce de bununla ilgili üniversite açıklama yapmış zaten. Tabi genç kardeşlerimizin ağaç ve çevresi hassasiyetini biz takdirle karşılıyoruz. Ama Diyarbakır'da çok daha önemli kültür değerlerinin yapılaşmaya açıldığında kimsenin pek sesi çıkmadı” dedi.
 
Bölgenin Hevsel bölgesi değil Dicle Üniversitesi arazisi olduğunu belirten Eker, orada herhangi bir ağaç kıyımının olmadığını söyledi.
 
   Ağaç eylemleri ile ilgili konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır'ın kısa bir tarihi geçmişi hakkında bilgi verdikten sonra, son günlerde Hevsel Bahçelerindeki ağaç kesimi ile ilgili kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Vali Kıraç, “Hevsel bahçeleri Diyarbakır'ın kültür vadisidir, bunun dışında kullanılamaz. Kamuoyunda yanlış bir algı var; yok efendim binalar dikilecekmiş, yok öyle bir şey. Hevsel bahçeleri, 8 bin yıllık gıda ambaradır. Kentsel dönüşüm programı içerisinde de rekreasyon alanı içerisindedir. Herkes rahat olsun” diye konuştu.
 
Vali Kıraç, 5 gündür devam eden eylemlerin doğal olduğunu ifade ederek, yapılan protestoları hoşgörüyle karşıladıklarını söyledi. Kıraç, “Diyarbakır, bünyesinde 2 bin 500 sivil toplum örgütü olan, 180 bin civarında gönüllüsü olan bir şehir” ifadelerini kullandı.
 
Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ise konuşmasında Dicle Üniversitesinin gelişen kurumsal yapısı, güçlenen eğitim kadrosu, artan öğrenci sayısı,  ulusal ve uluslararası alandaki bilimsel, kültürel ve sanatsal başarılarıyla ülkenin saygın kurumları içinde yer aldığına dikkat çekti. Saraç, “Medeniyetler şehri Diyarbakır'ın göz bebeği olan Dicle Üniversitesinin yıl içerisinde yüzlerce faaliyet gerçekleştirdiğini ifade eden Saraç, “Bölgemiz, ülkemiz ve dünya gündemindeki konular çeşitli bilimsel etkinliklerle ele alınmıştır” dedi. Saraç, Türkiye'deki araştırma merkezleri müdürlerinin ilk kez bu çalıştayla Dicle Üniversitesinde bir araya geldiklerini de sözlerine ekledi.
 
DÜPTAM Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel ise konuşmasında iki gün altı oturum sürecek çalıştayda araştırma laboratuvarlarının masaya yatırılacağını ifade etti.
 
Temel, “Çalıştay da Merkezi Araştırma Laboratuvarları'nın mevcut durumu, sorunları, hedefleri, merkezi araştırma Laboratuvarları'nın sanayi, kamu ve bölgesel gelişmeye olan katkısı, akademik çalışmalara olan katkısı gibi değişik konuların ele alınacaktır. DÜBTAM 18 farklı alana hitap edecek bir laboratuvardır. Mevcut aletlerle dünya çapında bir araştırma merkeziyiz” şeklinde konuştu.
 
 Çalıştayın açılışının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜPTAM) Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz, rektör yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici ve akademisyenler, DÜBTAM'a geçerek, DÜBTAM'ın açılış kurdelasını kesti.  DÜPTAM binasında davul zurna eşliğinde karşılanan heyet hep beraber halay çekti.
 
 

HABERE YORUM KAT