1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünya Bankası'ndan DTSO ziyaret
Dünya Bankası'ndan DTSO ziyaret

Dünya Bankası'ndan DTSO ziyaret

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can: 'Barışla birlikte bölge şahakalkacaktır.'

A+A-

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser ile Sürdürülebilir Kalkınma Programı Lideri Stephen Karam ile Dünya Bankası Türkiye Ofisi Yetkilileri, Diyarbakır Ticaret ve Sanyi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can'ı makamında ziyaret ettiler.

Konuklarını karşılayan Can, sözü barış sürecinden açarak, bu sürece herkesin destek olması gerektiğini dile getirerek, 'Diyarbakır için yürüttüğümüz çok sayıda projemiz var, bunlara destek istiyoruz' dedi.

Diyarbakır'a ilk ziyaretleri olduğunu dile getiren Martin Raiser, 'Barış süreci bu ziyaret için bizlere motivasyon verdi. Ekonomik kalkınmanın kalıcı barışa katkısı olacağını düşünüyoruz. Bu sebeple böylesi bir keşif gezisi planladık. Dünya Bankası ve Sürdürülebilir Kalkınma Programı daha çok belediyelerle çalışıyor, ancak biz özel sektörün durumunu da öğrenmek istiyoruz, zira özel sektörlere de kaynak yaratmayı düşünüyoruz' dedi.

Raiser, daha çok fırsatlar ve engeller ne durumda, hangi alanlara destek yapılabilir gibi sorulara cevaplar aradıklarını belirterek, 'Bu kez insanların barış konusunda daha umutlu oldukları izlenimini edindim. Kente işadamlarının ilgisi artıyor. Büyük oteller yapılıyor, ikinci OSB açılıyor. Acaba, bu hızla giderse Antep düzeyinde bir kalkınma beklenebilir mi Diyarbakır'dan?' sorusunu yöneltti.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can, bu soru üzerine, 'Barış ortamı hızlı olgunlaşırsa, 5 yılda Antep'le yarışacak duruma geliriz. Bakın dün burda fuar açılışımız vardı, 12 ülkeden katılımcı gelmişti. Bunun barış süreciyle bir ilişkisi var, geçmişte biz yatırımcıyı getirmek için dil döküyorduk, şimdi yatırımcı kendisi arayıp soruyor. Bizim yer altı zenginliklerimiz var, 65 ülkeye, ki bunların arasında Japonya, Çin, Güney Kore gibi Ülkeler de var, mermer ihraç ediyoruz. GAP Projesi kapsamında, toplam 480 bin hektarlık tarım arazisi sulanmaya başlandığında Ortadoğu'nun buğday deposu burası olacaktır. Ayrıca Türkiye'nin en iyi pamuğu da burada yetişiyor. Tekstil alanıyla ilgili sürdürdüğümüz projeler var, bunlardan birini İtalya'nın Prado kenti Ticaret Odası ile yürütüyoruz. Ayrıca, Ek OSB için çalışıyoruz. İhracatta taşıma giderlerini azaltmak adına OSB'lere demiryolu bağlantısı yapılması için de çalışıyoruz' dedi.

Şimdiye kadar bölgenin temel sıkıntısının savaş olduğunu dile getiren Can, 'Şimdi bu sıkıntılar çözülür, barış olgunlaşırsa bölgemiz ekonomik olarak ta şaha kalkacaktır' dedi. Can, bu süreçte elbette Dünya Bankası gibi kuruluşlara büyük görevler düştüğünü dile getirerek, 'Bölgeye kaynak aktarmanız, barışa hizmet olacaktır. Bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarını azaltmak için de bazı bölgelere öncelik vermeniz gerekiyor. Bizim çok temel altyapı sıkıntılarımız da var, bunlardan en önemlisi enerji altyapısıdır' dedi.

Remzi Can, daha sonra konuklarına DTSO'nun yürüttüğü Ortadoğu Fuar Merkezi projesini tanıtarak bu proje için de destek istediklerini söyleyerek, 'Gelin bu vesileyle barışa katkı sunun' dedi.

HABERE YORUM KAT