1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dünya astım günü
Dünya astım günü

Dünya astım günü

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet ASLAN 6 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle bir basın açıklamasında bulundu.

A+A-

Dr. ASLAN yaptığı açıklamada; ''Astım, kronik bir solunum yolu hastalığı olup tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Dünyada yaklaşık 235-300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır'' dedi.

Astımın görülme sıklığının giderek arttığını dile getiren Dr. Fatih Mehmet ASLAN; ''Erişkinlerde işgücü, çocuklarda ise okul devamlılığında azalmaya neden olan Astım hastalığında tedavinin amacının hastalığın kontrol altına alınması ve bu durumun devam ettirilmesi olduğunu belirterek ''Uygun ilaç tedavisi ile astımlılar günlük yaşamlarında hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler'' dedi.

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunduğuna dikkat çeken Dr. ASLAN;  Astımlı bir hasta için kontrol altında olmayı ise; ''Gündüz astım yakınması bulunmaması, gece astım nedeni ile uyanmama, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinimin olmaması, nefes ölçümlerinin normal düzeyde olması, günlük işlerin engellenmeden yapılabilmesi'' şeklinde özetledi.

Ülkemizde astımlı hastaların %10'undan fazlasının halen sigara içtiğini ve %30-40'nın obez olduğunu bildiren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet ASLAN ;''Sigarayı bırakmak ve obez hastaların kilo vermesi, astımın kontrolünü kolaylaştırmaktadır'' dedi.

Dr. ASLAN ayrıca; her 4 astımlıdan birinin yılda bir kez astım krizi nedeniyle acil servise başvurduğunu vurgulayarak; 6 Mayıs 2014 Dünya Astım Günü'nde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dünya Sağlık Örgütünce kurulan GARD Türkiye etkinlikleri çatısında, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ve TC Sağlık Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliklerle farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır''dedi.

Dr. ASLAN ayrıca; “ASTIMINIZI KONTROL ALTINA ALABİLİRSİNİZ” ve “ŞİMDİ ASTIMINIZI KONTROL ALTINA ALMA ZAMANI”  sloganlarını hatırlattı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT