1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'den YGS'ye yönelik açıklama
DÜ'den YGS'ye yönelik açıklama

DÜ'den YGS'ye yönelik açıklama

DİYARBAKIR- ÖSYM Diyarbakır İl Koordinatörü Prof. Dr. Sabri Eyigün, Memur-Sen Diyarbakır Şubesinin, Yükseköğrenime Geçiş Sınavı'nda (YGS) bazı görevlilerin görev iadesi yaparak, YGS'nin yapılmasını engellemek istedikleri yönündeki iddiasına ilişkin sınavı

A+A-

Prof. Dr. Eyigün, yaptığı yazılı açıklamada, 23 Mart'ta yapılan YGS'nin ÖSYM başkanlığının üst düzeyde aldığı önlemler yanında ÖSYM Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu ve ÖSYM Diyarbakır İl Koordinatörlüğünün önlem ve uygulamaları sonucu kentte hiçbir sorun yaşanmadan, hiçbir şaibeye mahal bırakılmadan tamamlandığını belirtti.

Sınav süresince Vali Mustafa Cahit Kıraç ile Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'ın sınavın başarılı şekilde sonuçlanması için bizzat ilgilendiklerini kaydeden Eyigün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sınav görevlendirme başvuruları bizzat ÖSYM tarafından elektronik ortamda yapılmakta ve görev atamaları da yine aynı ortamda gerçekleştirilmektedir. Sisteme kayıtlı olmayan ve görev talebinde bulunmayan bir personelin, sınavlarda görev alması mümkün değildir. İade gelen görevler de yine sistemde kayıtlı bulunan ve talepte bulunmasına rağmen görevlendirilmeyen personellere verilmektedir. Bu sistemle Diyarbakır merkezde 7 bin 905 kamu görevlisi ÖSYM başkanlığınca doğrudan görevlendirilmiştir. Sınavını çeşitli nedenlerle iade edenlerin sayısı 60, sınav günü gelmeyenlerin sayısı ise 68'dir. Bu sayı toplam görev alan personel sayısı düşünüldüğünde yüzde bir dahi etmiyor. Bunların büyük bir kısmı da bizleri arayarak ciddi mazeretleri olduğunu belirtmişlerdir. Bu rakam geçmiş tüm sınavlarda yaşanan görev iade oranlarından çok daha düşüktür. Görevini iade edenlerin yüzde 10'u üniversite, geri kalanı ise Milli Eğitim Müdürlüğü personelidir."

Açıklamasında, "Bir kısım medyaya servis edildiği gibi, sınavın güvenliğini sıkıntıya sokacak toplu bir görev iadesi kesinlikle söz konusu değildir. Belirtilen rakam ve söylenen gerekçelerin hiçbirinin gerçekle alakası yoktur" ifadelerine yer veren Eyigün, şunları kaydetti:

"Kaldı ki, ÖSYM her türlü olasılığı dikkate alarak gerekli önlemleri almıştı. İadeler, bizzat il koordinatörlüğümüzün kişisel çabaları sonucu iletişime geçilen MEM öğretmen ve üniversite personeli tarafından karşılanmıştır. Hiç kimsenin bu konuda özel bir çabası da söz konusu değil. Huzur ortamı içinde Diyarbakır ve Diyarbakırlılara yakışan bir olgunlukta geçen sınavda, yakından uzaktan ilgisi ve alakası olmayan kişilerin verdikleri bilgilerin hiçbirinin gerçeklerle alakası olmadığını kamuoyunun bilmesi gerekiyor. Çözüm sürecine yakışan bir olgunlukta gerçekleşen bu sınav, aynı zamanda Diyarbakır ve Diyarbakırlıların sağduyusunu ve demokratik olgunluğunun büyüklüğünü de göstermiştir. Bu şekilde gerçekleşen bir sınavla ilgili, zihinlerde soru işareti oluşturacak, binlerce öğrenci ve veliyi tedirgin edecek beyanlarda bulunmayı iyi niyetle açıklamanın mümkün olmadığını düşünüyor, takdiri siz kamuoyuna bırakıyoruz."


Muhabir: Sema Kaplan
Yayınlayan: Nurten Aslan
 

HABERE YORUM KAT