1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'den mültecilere piknik
DÜ'den mültecilere piknik

DÜ'den mültecilere piknik

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce (DÜKSAM), mülteciler için piknik düzenlendi, pikniğe getirilen çocuk mülteciler, doyasıya eğlendi.

A+A-
DÜKSAM tarafından, ülkelerindeki savaştan kaçarak, Türkiye'ye sığınan mülteciler için piknik düzenlendi.
 
DÜ piknik alanındaki etkinliğe yaklaşık 250 mülteci katıldı. Etkinlikte, çocuklar bir taraftan çuval giyerek, birbirleriyle yarışırken, diğer taraftan voleybol, futbol ve benzeri oyunlar oynayarak, etkinliğin tadını çıkardı.
 
DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici, DÜKSAM'ın daha önce de Türkiye'ye sığınan mülteciler için çeşitli çalışmalar yaptığını belirterek, "Hem yardımsever hem de misafirperver bir milletiz.
 
Üniversitemize gelen bazı öğrenciler var, onların eğitimine katkı sağlıyor. Bunların dışında bu şekilde sosyal etkinliklerimiz de oldu. Merkezimiz akademisyenler arasında bir kampanya düzenledi ve bu kampanya ile toplanan paralarla battaniye alınıp, mülteci ailelere dağıtıldı. Şimdi de böyle bir etkinlik yaptılar. Bu nedenle buradayız. Çocukların eğlenmesini izliyoruz ve onlara manevi destek oluyoruz" dedi.
 
"AMACIMIZ BİR NEBZE KATKI SUNMAK"
 
 
DÜKSAM Müdür Yardımcısı Aysel Yılmaz ise bugün burada özellikle savaştan en çok etkilenen küçücük bedenlere ve kocaman yüreklere sıcak dokunuşlar sağlayabilmek için çocuk ve anneleri burada ağırladıklarını belirterek, şunları kaydetti:
"Bunun dışında yaklaşan bir Anneler Günü var. Savaşlar ve doğal afetler en çok kadınları etkiliyor, beraberinde çocuklar bu yükü çekiyor.
 
Çocukları kendi alanları dışında farklı bir alanda bir nebze olsun eğlendirebilmek ve üzerlerindeki travmayı atmalarına katkı sunmak için böyle bir etkinlik yaptık. Üniversitemiz olarak her zaman yanlarında olmaya gayret ettik. Kış koşullarında da elimizden gelen maddi ve manevi destekleri sunmaya çalıştık. İnşallah bundan sonra da sunmaya çalışacağız."
 
(MP-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT