1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'den kanser başarısı
DÜ'den kanser başarısı

DÜ'den kanser başarısı

DİYARBAKIR - Bir yılda 22 bin kişiye sağlık hizmeti veren Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Onkoloji Hastanesi'nde yatarak kanser tedavisi gören bin 575 hastadan, bin 451'inin sağlığına kavuşarak taburcu olduğu belirtildi.

A+A-

DÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, hastanelerinin 2012 yılı içerisinde toplam 22 bin 143 hastaya sağlık hizmet verdiğini belirterek, bu alanda en önemli başarılarından bir tanesinin de Onkoloji Hastanesi olduğunu söyledi. DÜ Onkoloji Hastanesi'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kanser hastalığı tedavisinde gerekli olan radyasyon onkoloji, tıbbi onkoloji, kemoterapi ünitesi ve ilaç yapım kabini gibi tüm üniteleri bünyesinde toplayan tek hastane konumunda olduğunu belirten Alan, “2012 yılı içerisinde toplam 22 bin 143 hastaya sağlık hizmet verdik. Kanser hastalığı, son yıllarda artış göstermiştir. Kalp ve beyin hastalıklarından sora en önemli sağlık sorununu oluşturan kanser hastalığında, gelişen teknoloji ve yeni tedavi cihazları ile yüz güldürücü sonuçlar alınmaya başlanmıştır” dedi.

Onkoloji Hastanesi'nin kanser tedavisinde verdiği kaliteli hizmetle kısa sürede kendini kabul ettirdiğini ve bölgenin göz bebeği haline geldiğini ifade eden Alan, bölgedeki kanser hastalarının daha önce tedavi için batı illerine gittiklerini ve oralarda çok büyük sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Onkoloji Hastaneleri'nde verilen hizmetin batı illerindeki hastanelerde verilen hizmeti aratmadığını dile getiren Alan, “Bunun için hastalar artık batıdaki hastanelere gitme zorluğundan ve meşakkatinden kurtulmuş oldu. Hastalarımız bu tedavi hizmeti ayaklarına kadar getirildiği için memnuniyetlerini dile getirmektedirler. Bu zamana kadar tedavilerini yaptırabilmek için binlerce kilometrelik yol kat ederek batı illerine gitmek zorunda kalan hastalar, oradaki yoğunluğun kendilerini bunalttığını, artık bu çilelerinin ortadan kalktığını bize söylüyorlar. Yine bu hastalar, hastanemizde kendilerini evlerinde gibi rahat hissettiklerini, tedavi günü geldiğinde saatinde tedavilerini yaptırma imkanına kavuştuklarını, bölgeye bu hizmetin gelmesiyle maddi ve manevi yönden rahatladıklarını bize ifade ediyorlar” diye konuştu.

Hastanenin bölgenin tek komplike Onkoloji Hastanesi olduğuna dikkat çeken Alan, hastane bünyesinde bölgedeki kanser hastalarına radyasyon, tıbbi onkoloji, ilaç yapım kabini ve kemoterapi üniteleriyle ayni çatı altında tedavi hizmeti verildiğini ifade etti. Alan, “Onkoloji Hastanesi 2012 yılı içerisinde toplam 22 bin 143 kişiye klinik ve poliklinik hizmeti verildi. Bunlardan yatarak tedavi gören bin 574'ünden bin 451'i sağlığına kavuşarak taburcu oldu. Kemoterapi ünitemizde de günde 150 kişi aynı gün içerisinde tedavilerini yapma imkanı buluyor. Verdiğimiz bu komplike hizmetten dolayı tedavi için battı illerindeki hastanelere giden hastalar buralarda karşılaştıkları maddi zorluk ve aile ortamından uzak kalmadan dolayı moral bozukluğu ve stres yaşıyorlardı.

Buda tedavilerini olumsuz etkiliyordu. Onkoloji hastanemizde hasta kendi memleketinde, kendi bölgesinde ve ailesini görebilme imkanına sahip olduğu için hastada oluşacak stres de asgariye iniyor. Ayrıca radyasyon, tıbbi onkoloji, kemoterapi üniteleri ve ilaç yapım kabini aynı hastane bünyesinde bulunması ve ortak çalışma prensibi ile kemoterapi ve radyoterapi birlikte aksatılmadan bir düzen içinde yürütüldüğü için hastaların kemoterapi ve radyoterapi tedavisi için farklı hastanelerde koşuşturmadan kaynaklanan zaman ve güç kaybı da ortadan kalkmış oluyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT