1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'den kan kanserinde önemli adım
DÜ'den kan kanserinde önemli adım

DÜ'den kan kanserinde önemli adım

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne (DÜBTAM) alınan taramalı elektron mikroskobu cihazı ile kan hücrelerinde bulunan kanser hücrelerinin tespit edildiği belirtildi.

A+A-

Dünyada çok az sayıda bulunan bazı cihazların bir kısmının DÜBTAM'da bulunduğunu belirten DÜBTAM Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, bu cihazlardan birinin de taramalı elektron mikroskobu olduğunu söyledi.

DÜBTAM'ı Ortadoğu ve bölge için büyük bir teknoloji atılımı olarak gördüklerini kaydeden Temel, bilim, sanayi, sağlık gibi bir çok iş koluna öncülük edeceklerini ifade etti. Temel, “Elektron mikroskobumuz fizik, kimya, biyoloji ve özellikle sağlık alanında çalışma yapan araştırmacılara hizmet vermektedir. Elektron mikroskobu ile karekterizasyon, yüzey ölçümleri, yüzey görüntüleme işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca mikroskobaek olarak alınan EDAX dedektörü ile elementel analiz ve haritalama yapılırken,

ESEM modu sayesinde kan dokusu, virüs, bakteri örnekleri ile her türlübiyolojik örnekler kaplama ihtiyacı olmaksızın incelenebilmektedir. İncelenen kan örneklerinde herhangi bir hastalığın varlığı kolaylıkla tespit ediyor. Bu sayede artık kan kanserinin tespiti bölgemizde Dicle Üniversitesi'nde kolaylıkla gerçekleştirilebilecektir. DÜBTAM bünyesinde alınan taramalı elektron mikroskobu sahip olduğu donanım ve teçhizatları bakımından doğu ve güneydoğuda ilk olma özelliği göstermektedir

Bu bakımdan bu cihazımız gerek Dicle Üniversitesi ve gerekse çevre üniversitelerdeki bilim insanlarının ve sağlıkçıların yürüttükleri bilimsel çalışmaların da ihtiyaç duydukları analizleri en kısa sürede gerçekleştirmeye başlamıştır” dedi.

HABERE YORUM KAT