1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'den hasta hizmetleri birimi
DÜ'den hasta hizmetleri birimi

DÜ'den hasta hizmetleri birimi

Dicle Üniversitesi Hastaneleri'nde sağlık hizmeti sunumunda hasta ve hasta yakını memnuniyetini ön planda tutmak amacıyla” Hasta Hizmetleri Birimi” kuruldu.

A+A-

Dicle Üniversitesi Hastanelerinde, hasta ve hasta yakınlarının memnuniyeti için 'Hasta Hizmetleri Birimi' kuruldu.  Konya ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sait Alan, “Hasta Hizmetleri Birimi” bünyesinde hasta danışmanlarının görev yaptığını belirterek, “Bu hasta danışmanları, hasta kabul yetkilileri ve poliklinik sorumlularıyla birlikte, tedavi sürecinin tamamında hastalarımıza idari anlamda destek olan güler yüzlü, yardımsever ve anlayışlı bir ekiple çalışmaktadır” dedi.

Ülke nüfusu hızla artıyor

Türkiye'nin son 10 yılda teknoloji gelişiminde çağ atladığını dile getiren Alan, bunun sağlık alanına da yansıdığını belirterek, “Ülkemizde nüfus hızla artmaktadır. Buna paralele olarak hastanelere giden hasta sayısı da artıyor.  Bizde bir sağlık kurumu olarak hastanelerimize gelen hastaların memnuniyetini arttırmaya yönelik yapmış olduğumuz çalışmalara Hasta Hizmet Birimi'ni kurarak bir yenisini daha eklemiş olduk. Bu birimimizin bünyesinde hizmet veren hosteslerimizle, vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimini daha etkili, daha verimli ve kaliteli bir şekilde almalarını sağlamış olduk” diye konuştu.

'Tüm hastanelerimize yayacağız'

Prof. Dr. Sait Alan, günlük muayene edilen hasta sayısı dikkate alınarak hosteslerin büyük bölümünün merkez bina ve kalp hastanesi polikliniklerinde görevlendirildiğini belirterek, “Bu hizmeti yakın bir zamanda tüm hastanelerimize yayacağız. Hosteslerimiz, hastanelerimize tedavi amaçlı gelen yabancı uyruklu, kimsesiz ve yaşlı hastalarımızın yatış, tahlil-tetkik, röntgen, yönlendirme v.s işlemlerinde yardımcı olmakta ve refakat etmekteler” dedi.

Alan, “Hasta Hizmetleri Birimi” bünyesinde hizmet vermekte olan hosteslerin günde en az 30–35 hastaya yardım ettiğini, hosteslerin sadece hasta yönlendirme ve refakat etme görevini yapmadığını, aynı zamanda danışmada da bulunarak hastanenin imajını her anlamda arttırmaya yönelik çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 

 

HABERE YORUM KAT