1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ’den ‘Asker ve polislere bakmıyorlar’ iddialarına yalanlama
DÜ’den ‘Asker ve polislere bakmıyorlar’ iddialarına yalanlama

DÜ’den ‘Asker ve polislere bakmıyorlar’ iddialarına yalanlama

Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, bazı basın yayın organlarında yer alan “Asker ve polislere bakmıyorlar” iddialarını, “Sanki hastanemizde polis ve askere bakılmıyor gibi yanlış bir algı oluşturmaya çalışılıyor.

A+A-

Eğer varsa böyle bir şey, devletimizin güvenlik birimleri var, bunlarla ilgili gerekli işlemler yapılır” diyerek yalanladı.


DÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Alan, hastaneleriyle ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Hastanelerine 7 Haziran 2015’ten bu yana 160’tan fazla güvenlik görevlisinin geldiğini belirten Prof. Dr. Alan, bunların 16’sının yolda şehit olduğunu, 3’ünün de hastanelerinde tedavi olduklarında şehit olduğunu söyledi.


Prof. Dr. Alan, "Bunlardan biri, kafaya ateşli silah yaralanması, biri çoklu organ yaralanması diğeri de yine çoklu organ yaralanması ile gelmiş.

 

Son hastamız 12-13 saat süren bir ameliyattan sonra yaklaşık 11 ünite kan vermek zorunda kaldığımız bir hastamız. Çok başarılı geçti tedavisi, yoğun bakımdan çıktı, taburcu aşamasında maalesef pıhtı atmasından biz hastamızı kaybettik. Bunun dışında bizde şehit olan başka bir yaralımız yoktur. Ama yapılan haberlere baktığımızda bir takım yanlış haberlerin dolaştığını görüyoruz. Daha önce, Y.D. isimli bir polisimizin vermiş olduğu beyanatı biz tekzip etmiştik.

 

Polisimizin iddia ettiği gibi, hastanemizde kendisi ile ilgilenilmediği saldırganlara  baktığımızı iddia etmişti ama biz özellikle kendisinin olduğu gün hastanemizde yattığı süre içerisinde biz de herhangi bir pkk  mensubunun yatmadığını belirledik. Arazi kavgası, köy kavgası nedeni ile yaralanan bir şahıs, kendi yattığı klinikte yatmış bunu pkk  olarak ifade etmiştir. Bu konunun da doğru olmadığını gerçek boyutu ile biz açıklamıştık. Ama maalesef, basın yayın organlarında sanki hastanemizde polis ve askere bakılmıyor gibi yanlış bir algı oluşturmaya çalışılıyor.

 

Bunun kesinlikle yanlış olduğunu belirtiyor ve düzeltilmesini istiyoruz. Eğer varsa böyle bir şey, devletimizin güvenlik birimleri var, bunlarla ilgili gerekli işlemler yapılır. Bunun varmış gibi sunulması, böyle zor bir bölgede özverili olarak çalışan sağlık görevlileri adına etik bulmuyoruz" dedi.
 
“’Asker veya Polise Bakmıyorum’ Durumuna Müsaade Etmeyiz”


Güvenlik görevlilerinin ameliyatlarının çok başarılı bir şekilde yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Alan, şu ifadeleri kullandı:


"Bunu hastalarımızı ziyaretleri sırasında gerek il valisi, emniyet müdürü, komutanlarımız da bize bu konuda takdirlerini, teşekkürlerini ilettiler. Biz de sağlık çalışanları adına bu takdirleri çalışanlarımıza paylaştık ve çok mutlu olduk. Gayet uyumlu ve güzel bir çalışmamız var, ama kesinlikle biz varsa böyle bir personelin güvenlik birimlerince zaten takip edilip gerekli işlemlerin yapılacağına inanıyoruz.

 

Kurumumuzda 3 bin 500 personel adına söylüyorum, şu ana kadar uyumsuz bir durum, asker veya polise bakmıyorum muayene etmiyorum, bu ameliyatı yapmıyorum diye herhangi bir durum vuku bulmamıştır, olmamıştır ve olmasına da zaten müsaade etmeyiz."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler