1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dü'deki Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans Sınavı
Dü'deki Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans Sınavı

Dü'deki Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans Sınavı

Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) 150 kişinin alınacağı Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans sınavı yapıldı.

A+A-

Dün soruların internette yayınlanması üzerine bugüne ertelenen Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans sınavı, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi'nde yapıldı. Sınav için polis ve özel güvenlik elemanları önlem aldı. Sınava girenler, cep telefonlarını dışarıda bırakarak ve üst aramasından geçirilerek içeri alındı.

DÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitenin demokrasi, barış ve huzur adına çok güzel adımlar attığını, bunlardan birinin de Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans sınavını açmak olduğunu söyledi.

Talihsiz bir olay nedeniyle dün yapılması planlanan sınavın bugüne bırakıldığını kaydeden Eyigün, "Sorular sızdırılmadı. Yalnızca küçük ve ham bir kısmı basına sızdırıldı. Bununla ilgili soruşturma sürüyor, araştırmalar devam ediyor. İnşallah bunu bulacağız ve basınla paylaşacağız" diye konuştu.

Prof. Dr. Eyigün, sınava girenler için üzüldüklerini, bu nedenle sınav sorularını hazırlayan ekiplerinin saat 03.00'e kadar mesai yaptığını vurgulayarak, soruların yeniden hazırlanarak baskının yapıldığını ve soruları sabaha yetiştirdiklerini belirtti.

"Tüm önlemleri aldık. Hiçbir soruyu internet ortamında aktarmadık. Yalnızca bir bilgisayar kullandık. O bilgisayarı da kilit altına aldık. Soruların hiçbir şekilde sızmaması için tüm önlemler alındı" diyen Eyigün, sınav ekibinin büyük bir fedakarlık gösterdiğini, soruları bugüne yetiştirdiğini dile getirdi.

-Sorular daha özenli ve kaliteli-

Gazetecilerin "Soruların bir hocanın bilgisayarından çıktığı yönünde duyumlar var. Doğru mu-" sorusuna Eyigün, teknik olarak bu bilgiye ulaşamadıklarını, bilgi işleme de talimat verdiklerini, soruların hangi bilgisayardan çıktığını bilmediklerini ileri sürdü.

"Ama bunun takipçisi olacağız. Elimizde tek bir bilgi yok. Öğretim üyelerimizden asla şüphe etmiyoruz. Kesinlikle bunun bir elektronik hırsızlık olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir hocamızdan sorular internet ortamından gelmedi. Buna rağmen bir sıkıntı olmuşsa da bu bir şekilde ortaya çıkacaktır" diyen Eyigün,

"Bu sınavın sağlıklı olmasına yoğunlaştık. Bugünkü sınavda sorular daha kaliteli ve özenli seçildi. Sınavda 60 puan alan herkes sözlü sınava girecek. Buradan da 150 kişi alınacak" şeklinde konuştu.

-Arap alfabesi kullanılmasına tepki-

Bu arada sınava girenler, bugünkü sınavda cep telefonlarının alınmayacağı konusunda duyuru yapılmadığını, bu nedenle yanında cep telefonu olanların sıkıntı yaşadığını dile getirdiler.Sınavda 40 sorudan 4'ünün Arap alfabesiyle yazıldığını belirten adaylar,

"Sınav çok zordu. Özellikle çevirileri yapmakta zorlandık. 40 sorudan 4'ü Arap alfabesi ile sorulmuştu. Arap alfabesini bilmeyenlerin o soruları yapması çok zor. Sanki akademisyen alıyorlar. Neden o kadar zor sorular soruldu. Akademisyenlerin yapabileceği sorular hazırlamışlar" diye tepki gösterdiler.

HABERE YORUM KAT