1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. D.Ü’de YÖK protestosu
D.Ü’de YÖK protestosu

D.Ü’de YÖK protestosu

Diyarbakır Dicle Üniversitesi öğrencileri, YÖK’ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım nedeniyle düzenledikleri açıklamada, YÖK’ü protesto ederek, parasız, bilimsel, anadilde eğitim talebinde bulundu.

A+A-

Diyarbakır Dicle Üniversitesi öğrencileri, YÖK’ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım nedeniyle Hukuk Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada “Parasız, bilimsel, anadilde eğitim, özerk üniversite için YÖK kaldırılsın pankartı açıldı. Öğrenciler adına açıklamayı okuyan Şahin Sel, YÖK’ün kuruluş tarihçesine dikkat çekerek, “12 Eylül 1980’de halklarımız kanla, gözyaşıyla, işkenceyle, katliamla hatırladığımız bir güne başladılar. Askeri faşist darbe olarak bildiğimiz bu günde darbe yönetimi, egemenliğini kurmak için yüzbinlerce işçi, köylü, öğrenciye karşı acımasızca bir saldırı gerçekleştirdi. Sendikalar, işçi kadın, gençlik örgütleri kapatılırken ‘refah ve mutluluğu’ sağlamak adına tüm devlet kurumlarından devrimci, yurtsever demokrat insanlar işten atıldı, devletin kolluk güçleri tarafından binlerce insan sistemli bir şekilde işkenceye uğradı, katledildi” dedi.
 
‘Atanmış değil, seçilmiş rektör istiyoruz’


Sel açıklamanın devamında şunları kaydetti: “Darbe geleneğini sürdüren uygulamalar bugün de hız kesmeden devam ediyor. En ufak hak arayışı baskı ve şiddetle bastırılıyor. Darbenin gençlik açısından önünde duran en büyük duvar olan YÖK de tabi ki o dönemden bugünlere mirastır.

YÖK 34 yıldır bilim üretmekten uzaklaştırılmış, sermaye temsilcilerinin yer aldığı konseylerle üniversitelileri sermayeye ucuz iş gücü sağlayan bir araç olarak gören durumdadır. Sermaye için değil toplum için bilimi savunuyoruz. İktidar zihniyetlerinin sürdürücüsü rektörler, üniversitelerde polise kalkan olup polisin varlığını meşrulaştırıcı rol oynuyor. Üniversitede polis istemiyoruz. Atanmış değil, seçilmiş rektör istiyoruz. Bilimsel, anadilde, parasız eğitim ve özerk üniversiteler istiyoruz” dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler