1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de Yerel Medyanın Önemi tartışıldı
DÜ'de Yerel Medyanın Önemi tartışıldı

DÜ'de Yerel Medyanın Önemi tartışıldı

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Meryem Tolan, “Yerel Medyanın Önemi” kapsamında konferans verdi.

A+A-

Diyarbakır Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleşen konferansa rektör yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Davut Karaaslan, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Slaytlar ve yerel kanallarda yayınlanan haber videoları eşliğinde sunum yapan Meryem Tolan, yerel medyanın yerellik açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, “Yerel medyaya önemli görevler düşmektedir. Bu bakımdan yerel medyanın yayın akışı içerisinde yer alan ana haber bültenlerinde yereli ilgilendiren konulara yer verilerek halk bilgilendirilmektedir. Ana haber bültenlerinde, bölgeyi ve kenti ilgilendiren haberler yer almaktadır” dedi.


Araştırmaları kapsamında Elazığ ve Malatya’da yayın yapan yerel televizyonları haber verme işlevi bakımından incelediğini belirten Tolan, haberin gerçeklik, yenilik, ilginçlik, önemlilik ve anlaşılırlık öğelerini yansıtması gerektiğini söyledi. Yerel televizyonda yayınlanan haberlerin ilkeleri ve haber türleri konusunda öğrencilere bilgiler veren Tolan, Elazığ’da 3, Malatya’da 4 yerel kanalın haberlerini, haber içeriklerini, haberin konusunu, haberin niteliğini rakamsal olarak slaytlar eşliğinde anlattı. Tolan, yaptığı araştırma ile bölgenin sorunlarının yeterince gündeme getirilmediğinin tespit edildiğini ifade ederek, “Habercilik ilkeleri doğrultusunda yayınlar yapılarak görev ve işlevlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.


Öğrencilerin sorularını cevaplandıran Tolan’a, rektör yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Davut Karaaslan tarafından verdiği bilgilerden ötürü teşekkür belgesi takdim edildi. Eyigün, “Bir kentin veya bölgenin gelişimi için yerel medya, ulusal medyadan çok daha önemlidir. Ancak yerel medyanın başta kalifiye eleman olmak üzere ekonomik ve teknik sorunları var. Bundan dolayı devlet destek kapsamına almalıdır” dedi.


(MP-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler