1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de Üniversite-Sanayi İşbirliği paneli
DÜ'de Üniversite-Sanayi İşbirliği paneli

DÜ'de Üniversite-Sanayi İşbirliği paneli

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ), Dünya gazetesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğiyle 'Üniversite Sanayi İşbirliği' paneli düzenlendi.

A+A-

DÜ Kongre Merkezi'nde düzenlenen panele, Diyarbakır Vali Yardımcısı Mehmet Demir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, Dünya gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Teknolojinin insan hayatının 24 saatini etkilediğini söyleyen Vali Yardımcısı Mehmet Demir, 18. yüzyıl başlarından sonra sanayinin hızla geliştiğini belirtti.

Son yüzyılda ise sanayinin çok etkin hale geldiğini kaydeden Demir, üniversite sanayi işbirliğinin Avrupa'da çok iyi geliştiğini anlattı. Türkiye'de ise bu işbirliğinin farkına çok geç varıldığına dikkat çeken Demir, "Bu süreç için ciddi adımlar atıldı. Bunun önemini erken fark eden ülkeler belli yerlere geldi. Türkiye geç fark ettiği için gelişmelerden uzak kaldı. Türkiye'nin bunun önemini fark etmesinden sonra ithalat ve ihracatta artış meydana geldi" dedi.

Türkiye'de sanayi üniversite işbirliğinde bölgeler arasında farklılıklar olduğunu belirten Demir, bu yarışta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin geç kaldığını dile getirdi. Doğu ve Güneydoğu'nun bu açıdan kalkınması için her türlü gayretin gösterilmesi gerektiğini aktaran Demir, "Doğu ve Güneydoğu bu yarışta geride kaldı ama üzülmemek gerekiyor. Güneydoğu'da olmasına rağmen Gaziantep ihracatta önde gelen illerimizden birisi olmayı başardı. Gerekli çalışmaları yaparsak Diyarbakır da ihracatta önemli yerlere gelebilir. Diyarbakır'da ciddi manada ham madde ve insan kaynağı var. Önemli olan bunları nasıl kullanabileceğinizdir. Sanayiye üniversitenin de katılmasıyla Diyarbakır yakın bir zamanda ilerleyecektir" diye konuştu.

Türkiye'nin dışarıya ham madde satan bir ülke olduğunu dile getiren Demir, bu durumun değiştirilmesi gerektiğini kaydederek, "Teknolojide ilerleyen ülkeler küçücük bir çip yaparak milyon dolarlar kazanıyor. Siz onca ham madde satmanıza rağmen pek fazla bir şey kazanamıyorsunuz. Bunun için teknolojimizi geliştirmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Üniversite olarak panellere ve konferanslara ev sahipliği yaptıklarından ötürü büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Rektör Yardımcısı Aytekin Sır ise, panel ve konferanslar sayesinde bölgenin bir nebze de olsa tanıtıldığını ifade etti. Sır, "Bölge, dışarıya olumsuz yansıtılıyor ama biz bölgeyi ve Diyarbakır'ı Türkiye'ye güzel bir şekilde yansıtmak istiyoruz. Bölgenin yansıtıldığı gibi olmadığını göstermek istiyoruz. Tarihi sokaklarımızda herkesin gezmesini istiyoruz. Herkes Dicle Üniversitesi'ni gördüğünde ne kadar büyük bir üniversite olduğunu görüyor. Herkesin bunu görmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Moderatörlüğünü Hakan Güldağ'ın yaptığı panelde, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengizhan Öztürk, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Savaş, Ege Üniversitesi EBİLTEM Yürütücüsü Dr. Serdar Temel, DTS Transformatör Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aslan panelist olarak söz aldı. Bilginin, teknolojinin ve inovasyonun önemine vurgu yapılan panelde öğrencilere tavsiyelerde bulunan konuşmacılar, iş sektöründeki tecrübelerini paylaştı.

HABERE YORUM KAT