1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de siber güvenlik konferansı
DÜ'de siber güvenlik konferansı

DÜ'de siber güvenlik konferansı

DİYARBAKIR - Siber güvenlik yarışmasında, bilgisayar ve yazılım mühendislerini geçip finalde Dicle Üniversitesi'ni temsil eden Fatih Mehmet Dişçioğlu, kongre merkezinde 'Siber güvenlik' konferansı verdi.

A+A-
Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleşen konferansta Dişçioğlu, hackerlardan korunma yöntemleri, sosyal medya güvenliği, akıllı telefon güvenliği, telefon dolandırıcılığından korunma yöntemleri konusunda bilgileri öğrencilerle paylaştı. Dişçioğlu, hackerların bilgisayar sistemlerine giren, ağ güvenliğini kıran, ağ uygulamalarında güvenlik açıkları bulan kişilere dendiğini ve hackerlerinde çeşitleri olduğunu söyledi.
 
Dişçioğlu, “Siyah şapka hackerlar, web sitelerine zarar veren, kredi kartı gibi bilgileri çalan güvenlik ihlalleri yapan hackerlara verilen genel addır. Beyaz şapka hackerlar da siyah şapkaların tam tersi işler yapan hackerlardır. Sistemleri tarar, güvenlik açıklarını bulur ve ilgili kişilere raporlarlar. Pek çok beyaz şapka bir şirket için çalışır. Gri şapkalı hackerlar ise izinsiz girdikleri sisteme zarar vermezler, sisteme giriş yaptıktan sonra sistemdeki güvenlik açıklarını giderirler. Her bilgisayarda mail adreslerine girilmemesi gerekir” dedi.
 
Hackerlerden korunmanın yollarından bahseden Dişçioğlu, mutlaka anti virüs kullanılması ve bilgi güvenliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.
Konferans karşılıklı soru ve cevapların ardından sona erdi.
 
(YRT-Y)

HABERE YORUM KAT