1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de sempozyum
DÜ'de sempozyum

DÜ'de sempozyum

DİYARBAKIR- Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ), İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Hasev Vakfı işbirliğiyle "Risale-i Nur Perspektifinden Dünya Ahiret Dengesi" sempozyumu düzenlenecek.

A+A-

DÜ'den yapılan açıklamada, sempozyumun AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in de katılımıyla 2-4 Mayıs'ta düzenleneceği bildirildi.

Sempozyumun din toplum ilişkilerini araştırmak, dünyevileşme sürecinin neden olduğu sorunları teşhis etmek, tartışmak ve çözüm önerileri sunmak amacıyla gerçekleştirileceği kaydedilen açıklamada, Said Nursi'nin çağdaş Kur'an tefsiri Risale-i Nur Külliyatı'nın, dünyevileşme süreci bağlamında incelenmesi gereken önemli bir kaynak olarak gösterildiği belirtildi.

Sempozyumda, Risale-i Nur Külliyatı'nın dünyevileşme süreci açısından inceleneceği, özelde İslam toplumunun, genelde bütün insanlığın dünyevi  ve uhrevi saadetine hangi ölçüde katkı sağladığının ilim ehli tarafından tartışılacağı aktarılan açıklamada, şunlara yer verildi:

"Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden 26 akademisyenin tebliğ sunacağı sempozyumun açılışı 2 Mayıs'ta, ilmi oturumlar ise 3 Mayıs'ta Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde yapılacak. Sempozyum, 6 oturum şeklinde gerçekleştirilecektir."


Muhabir: Aziz Aslan
Yayınlayan: Nurten Aslan

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT