1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de 'Özel Muayene' dönemi
DÜ'de 'Özel Muayene' dönemi

DÜ'de 'Özel Muayene' dönemi

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, Dicle Üniversitesi Hastaneleri'nde “özel muayene” sistemine geçtiklerini söyledi.

A+A-

Özel Muayene ücretinin 41- 68 lira arasında değiştiğini belirten Alan, “Yine hastalar ameliyat için de ilave ücret ödeyerek ilgili bölümden dilediği öğretim üyesinden ameliyat olabilecekler” dedi. Dicle Üniversitesi Hastaneleri' nde “Özel Muayene” dönemi başladı. Hastalar artık ilave ücret karşılığında öğretim üyelerine özel muayene olabilecekler.

Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilgili kanuna dayanarak Dicle Üniversitesi Hastaneleri'nde özel muayene sistemine geçildiğini belirterek, “Hastalar 0412- 2588001-16 hatlı telefonları arayarak bölüm sekreterinden sisteme dahil olan profesör, doçent ve yardımcı doçent gibi öğretim üyelerine randevu alıp ilave ücret ödeyerek mesai satı dışında özel muayene olabilecekleri gibi ameliyat da olabilecekler” dedi.

Ücret 41-68 lira arasında değişiyor

Dicle Üniversitesi Hastanelerinde tam gün hizmet veren öğretim üyelerinin randevu sistemine dahil olmasıyla beraber mesai saatı dışında özel muayene yapmaya başladığını ifade eden hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan; “Şu anda Dicle Üniversitesi Hastaneleri'nde, sosyal güvencesi olan hastalar hangi öğretim üyesinde muayene olmak isterse 41- 68 lira arasında değişen bir ilave ücretle muayene olabilecekler. Yine hastalar ameliyat için de ilave ücret ödeyerek ilgili bölümden dilediği öğretim üyesinden ameliyat olabilecekler. “ dedi.

Sistem nasıl işleyecek

Alan bu konuda da şöyle dedi; “Hastalarımız mesai saatleri içerisinde 0412- 2488001–16 hat telefonları arayarak bölüm sekreterlerinden randevu alabilirler. Hastalardan ricamız, hastanemizde kendilerine yönelik hizmetlerimizin aksamaması ve başkasının randevu hakkını engellememek için, gelemeyecekleri randevuları aynı telefonları arayarak iptal ettirmeleri veya tarihlerini değiştirmeleridir. Bizler, hastalarımızın bize daha kolay ulaşması ve daha nitelikli hizmet görmesi için başka çözüm yolları üzerinde de çalıyoruz. Bunların en kullanılabilir olanlarını çok yakında uygulamaya geçireceğiz.”

Yapılan düzenleme

5510 sayılı Kanunun 73. maddesinde yapılan düzenleme ile, mesai saatleri dışındaki sağlık hizmetleri için öğretim üyelerine ilave ücret öngörüldü. 29 Mayıs 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren  6486 sayılı Kanunun 4. maddesi ile, 5510 sayılı Kanunun 73. maddesine eklenen ek fıkra şöyle;

“Ancak yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için Kurumca belirlenmiş sağlık hizmetleri bedelinin, poliklinik muayenelerinde bir katını, diğer hizmetlerde yüzde ellisini geçmemek üzere, üniversite yönetim kurulu kararıyla öğretim üyelerinin unvanları itibarıyla belirlenen miktarda ilave ücret alınabilir. Ancak alınacak ilave ücret bir defada asgari ücretin iki katını geçemez. Bu oranları bir katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir. Kurum bu fıkra kapsamında ilave ücret alınamayacak sağlık hizmetlerini belirlemeye yetkilidir.”

 

HABERE YORUM KAT