22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır12 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir12 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

DÜ'de öfke davranışları araştırması yapıldı

DÜ'de öfke davranışları araştırması yapıldı

03 Haziran 2013 Pazartesi 16:37

DÜ Sosyal Araştırmalar Merkezi, öğrencilerin kendilik algısı, kişiler arası öfke ve öfkeyle ilişkili davranışları üzerine araştırma yaptı.

Diyarbakır Dicle Üniversite (DÜ) Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından öğrencilerin kendilik algısı, kişiler arası öfke ve öfkeyle ilişkili davranışları üzerine araştırma yapıldı.

DÜ Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından 650 öğrenciye yapılan anket uygulamasında öğrencilerin kendilik algısı, kişiler arası öfke ve öfkeyle ilişkili davranışları tespit edildi. Anket sonuçlarını açıklayan DÜ Sosyal Araştırmalar Merkezi yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Tahsin Kula, DÜ'de okumakta olan 650 öğrenciyle anket yaptıklarını, bazı soruların eksik olmasından ötürü çalışma 495 öğrenciyi kapsadığını ifade etti. Araştırmada elde edilen bulguları aktaran Kula, "Araştırmanın bulgularına göre, kendilik algısının cinsiyete dağılımı bölümünde, kendilerini yüksek düzeyde olumlu algılayan erkek öğrencilerin yüzde 35.9, orta düzeyde olumlu algılayanların yüzde 33.9 ve düşük düzeyde olumlu algılayanlar ise yüzde 30.3 olduğu ortaya çıkmıştır.

Öfkeyle ilişkili davranışların cinsiyete göre dağılımı bölümünde ise, erkek öğrencilerin öfkeyle ilişkili davranışların yüzde 45,6'sının yüksek düzeyde olduğu, buna karşın kız öğrencilerin ise ancak yüzde 27,9'unun yüksek düzeyde yaşadıkları görülmektedir. Buna göre erkek öğrencilerin öfkeyle ilişkili davranışları kızlara göre daha yoğun yaşadıkları görülmektedir" dedi.

Araştırmanın sonuç bölümünü de aktaran DÜ Sosyal Araştırmalar Merkezi yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Tahsin Kula, kız öğrencilerde öz güven eksikliğinin olduğunu söylemenin mümkün olduğunu dile getirdi. Kula, "Eğitim ve öğretim müfredatı hazırlanırken bu noktada dikkate alınarak, kızların öz güvenlerini geliştirici bir yaklaşımlara ders müfredatı içerisinde yer verilirse bunun faydalı olabileceği düşünülmektedir. Yoksulluğun öfke duygusunu körükleyen bir etken olduğu söylenebilinir.

Özellikle bu durumda gençlerde kontrolsüz öfke yaşamasına sebep olabileceği dikkate alınırsa, bunların zararlı grupların tuzaklarına daha rahat düşebileceği göz ardı edilmemelidir. Öfke patlamalarının önemli nedenlerinden birinin ekonomik yetersizlikler olduğu, bu nedenle özellikle yoksul ailelerden gelen öğrencilerin zararlı grupların tuzaklarına düşmesini önlemek amacıyla, onlara burs ya da öğrenim kredisi adı altında ekstra destekler sağlanması yararlı olabilir" ifadelerini kullandı.

Okunma Sayısı : 7519
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com