1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de medya ve kadın konferansı
DÜ'de medya ve kadın konferansı

DÜ'de medya ve kadın konferansı

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ) Kongre Merkezi'nde “Medya ve Kadın” konulu konferans düzenlendi. Konferansa katılan haber spikeri ve yapımcı inci Ertuğrul, kadının medyadaki yeri ve kadına şiddet konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak konuşmasına başlayan haber spikeri ve yapımca İnci Ertuğrul, kadının medyada üç farklı şekilde ele alındığını bunların 'Medya sektöründe çalışan kadınların durumu, medyaya yansıtılan kadınların durumu ve ekran başındaki izleyici kadınların durumu' olduğunu belirtti. Ertuğrul, "Kadın medyada meta olarak kullanılıyor. Kadınların tüketici olduğuna hükmedilmiş ve kadınlar üzerinden para kazanılıyor. Kadının medyada yer alabilmesi için şiddete maruz kalması ya da öldürülmesi gerekiyor, ancak o zaman bir gazetenin manşetinde yer alabiliyorlar. Aksi taktirde kadın arka planda kalıyor, kadına birey olarak bakılmıyor” dedi.

Kadının toplumdaki yerine de değinen Ertuğrul, toplumun ayakta durması için iki öğenin olduğunu söyledi. Bu iki öğenin kadın ve erkek olduğunu belirten Ertuğrul, "Bu ikisi birbirine yaslanarak, birbirinden destek alarak ayakta durabilir. Kadına birey olarak bakılmazsa toplum nasıl ayakta durabilir? Bir toplumu eğiten, ayakta tutan kadındır, anadır. Kadınlar güçlerinin farkına varmalıdır. Bir kadından, bir anneden güçlü hiçbir şey yoktur” şeklinde konuştu.

İnci Ertuğrul konuşmasında televizyon dizilerini de eleştirdi. Ertuğrul, “Dizilerde aile kavramı yozlaştırılıyor. Aile toplum olarak bizim en büyük gücümüz, en büyük şansımız fakat dizilerde aile adı altında birbirine yalan söyleyen kişiler çıkıyor karşımıza, yalan meşrulaştırılıyor. Değirmene suyu taşıyan biziz, seçici olmak, talep etmek, bizim elimizde, seçici olalım ve bizi rahatsız eden yapımların karşısında duralım. Bütün kadınların, kadınlar gününü kutluyorum, herkesin hakkettiği gibi yaşamasını temenni ediyorum. İnsan olmanın belli değerleri savunmayı gerektirdiğini öğrenirsek, korkulacak bir şey kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Konferansa Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç, öğretim görevlileri, akademisyenler ve çok sayıda kadın katıldı.

HABERE YORUM KAT