1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de gözaltı protestosu
DÜ'de gözaltı protestosu

DÜ'de gözaltı protestosu

Dicle Üniversitesi öğrencileri, 2 öğrencinin “yüksek sesle müzik dinledikleri” iddiasıyla polisler tarafından gözaltına alınmasını protesto etti.

A+A-

Protesto için İktisadi İdari Bilimleri Fakültesi (İİBF) önünde Eğitim Fakültesi'ne kadar yürüyüş düzenlemek isteyen öğrenciler, yoğun önlem alan sivil ve çevik kuvvet polisleri tarafından engellendi. Polisin engellemesi ile yaşanan gerginlik sırasında öğrenciler sık sık, “Katil polis dışarı çık”, “Katil polis üniversiteden defol”, “Dicle uyuma onuruna sahip çık”, “Dicle goristan ji bo faşistan” sloganlarını attı. Öğrenciler adında burada açıklama yapan Esra Çetin, “DÜO-DER standına gelen sivil polisler açık olan müziğin sesini kısmalarını istedi. Bunun üzerine bu seferde Yeni Demokratik Gençlik Standı'na gelen sivil polisler, standın 'Kanun dışı' olduğunu söylediler. Fotoğraf çekerek öğrencileri fişlemek isteyen sivil polislere tepki gösteren 2 arkadaşımız gözaltına alındı” dedi.

AKP hükümetinin örgütlü ve politik gençlikten korktuğunu bu bağlamda AKP hükümetinin gençlere yönelik politikasının da bilindiğini söyleyen Çetin, gençler olarak “mücadele tarihinin mirasçıları” olduklarını ifade ederek, her türlü baskı, zulm ve gericiliğe karşı direneceklerini söyledi. Yapılan konuşmanın ardından öğrenciler eylemini sonlandırdı.  Öte yandan Dicle Üniversitesi öğrencileri, 2 öğrencinin gözaltına alınmasını bugün saat 12.00′da Dicle Üniversitesi girişinde düzenleyecekleri açıklama ile protesto edeceklerini duyurdu.

HABERE YORUM KAT