1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de göç kongresi
DÜ'de göç kongresi

DÜ'de göç kongresi

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi'de düzenlenen '5. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresi Güneydoğu Göç Sorunlar ve Çözüm Önerileri' isimli kongrede göçün altında yatan temel sorunlar masaya yatırıldı.

A+A-

Kongre öncesi DÜ Çok Dilli Müzik Grubu katılımcılara, Türkçe, Kürtçe, Zazaca dillerinde bir konser verdi. Konserin ardından kongrenin açılış konuşmasını yapan DÜ Genel Sekreteri ve Sosyal Bilimler Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sabri Eyigün, geçmiş dönemlerde bir asırda yaşanabilen sosyal değişmelerin günümüzde 10 yıl gibi kısa bir sürede değişebildiğini belirterek, bu değişimin getirdiği sorunlara çözüm bulmanın herkesin borcu olduğunu söyledi.

Eyigün, "Değişimin hızına ve kayıplarına karşı evrensel insani değerler başta olmak üzere toplumu ayakta tutan tüm kurumları korumak gelecek nesillere karşı herkesin borcudur. Neden göç? Derseniz, dün olduğu gibi bugün de tüm dünyayı yakından ilgilendiren sosyal sorunların başında ulusal ve uluslar arası göç sorunları gelmektedir. Çünkü göç olgusu insanlık tarihi kadar eskidir. Tarihin her döneminde insanlar başta savaşlar, hastalıklar, kuraklıklar olmak üzere çeşitli sosyal, ekonomik ve siyasal nedenlerden dolayı başka ülkelere ya da ülke içerisinde başka yerlere göç etmişlerdir. Göç, her anlamda, birey için bir değişim ve başkalaşım getiriyor. Bu yalnızca coğrafi bir değişim değil, aynı zamanda bireyin psikolojisinde, aile yapısında, kimlik algısında, inancında değerler sisteminde, ekonomisinde v.b. yapılarında derin izler bırakan bir olgudur" dedi.

Prof. Dr. Sabri Eyigün'ün moderatörlüğünü yaptığı kongreye TOBB Üniversitesi'nden Prof. Dr. İhsan Sezal, Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. İsmail Doğan, araştırmacı yazar Emine Uçak Erdoğan ve DÜ'den Doç. Dr. Behçet Oral konuşmacı olarak katıldı.

HABERE YORUM KAT