1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ’de evrakları yakmaya çalışırken yakalandılar
DÜ’de evrakları yakmaya çalışırken yakalandılar

DÜ’de evrakları yakmaya çalışırken yakalandılar

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç açığa alındı. Saraç’ın YÖK tarafından görevden alınmasının ardından, polis Dicle Üniversitesi’ne operasyon düzenledi.

A+A-

Operasyonda bazı rektörlük çalışanlarının bazı evrakları yakmaya çalışırken suçüstü yakalandı.Fettullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu bir grup askerin darbe girişimi ile ilgili başlatılan soruşturmalar sürüyor.

Soruştura kapsamında Diyarbakır'da bulunan bölgenin köklü üniversitelerinden Dicle Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve ekibi açığa alındı.

EVRAKLARI YAKLAMA ÇALIŞTILAR

Saraç’ın YÖK tarafından görevden alınmasının ardından, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Dicle Üniversitesi’ne operasyon düzenledi.

Polisin operasyon yapacağını önceden haber alan bazı rektörlük çalışanlarının terör örgütü FETÖ ile ilgili olduğu belirtilen bazı evrakları yakarak imha etmeye çalıştı. Bir bölümü yanan evrakların bir bölümü de polisin müdahalesiyle ele geçirildi. Rektörlük makamı ile rektör yardımcılarının da odaların aramalarını sürdüren polis, bazı evraklar ile bilgisayarlara el koydu. Operasyon kapmasında gözaltı kararı bulunduğu belirtilen Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın gözaltına alınması bekleniyor.

DÜ: “REKTÖRÜMÜZ GÖREVİNİN BAŞINDADIR”

Bu gelişmelerin ardından Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörlüğü, Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın açığa alındığına ilişkin iddiaları yalanladı.

DÜ’den yapılan açıklamada, “Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ile ilgili bazı basın ve yayın organlarında gerçeklerle yakından uzaktan alakası olmayan spekülatif haberler yer almaktadır. Sayın rektörümüz görevinin başında olup, saygıdeğer kamuoyunu yanlış bilgilendirme ve gerçek dışı bir algı oluşturmaya yönelik bu tarz haberlere itibar edilmemesi konusunda kamuoyuna duyurulur” denildi.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT