1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de Erasmus tanıtım semineri
DÜ'de Erasmus tanıtım semineri

DÜ'de Erasmus tanıtım semineri

DİYARBAKIR - Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Kariyer Planlama ve Uygulama Merkezi tarafından, fakültelerde öğrencileri bilgilendirmek için başta Erasmus olmak üzere, Farabi, Kadam ve yabancı dil kursları tanıtım seminerleri yapıldı.

A+A-

İlki hukuk fakültesinde olmak üzere fen fakültesi, diş hekimliği fakültesi, mühendislik fakültesi, ilahiyat fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi, eğitim fakültesi, veterinerlik fakültesi ve ziraat fakültesinde düzenlenen seminerlere öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. DÜ Kariyer Planlama Merkezi'nden Uzman Uğur Kaval, Erasmus'un Avrupa Birliği, Eğitim ve Gençlik Programları'ndan Hayat Boyu Öğrenme Programı bünyesinde anlaşmalı olunan ülkeler arasında, yüksek öğretim düzeyindeki işbirliğini düzenleyen bir programı olduğunu söyledi. Kaval, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve öğretim elemanlarının Erasmus'tan yararlanabileceğini belirtti. Erasmus programı kapsamında her yıl yüzlerce öğrenciye ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmına yurt dışında geçirme imkanı tanındıklarını aktaran Kaval, 12 Ekime kadar başvuru yapılabileceğini, sınavın yazılı ve sözlü olarak iki bölümden oluştuğunu belirtti.

Farabi'deki değişikliklerden söz eden Kaval, 2012-2013 eğitim öğretim yılı başvurularının Mart 2013 de gerçekleşeceğini kaydetti. Öğrencilerin kişisel gelişimlerine önem veren Kariyer Planlama Merkezi'nin 13 Kasım' da Sabancı Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştireceği 'Niyet Mektubu Yazımı, Yurt İçi, Dışı Yüksek Lisans ve Doktora imkanları' ile 19 Kasım'da 'Riccon Tekniği ile Mizah Tadında Eğitim' adlı İlhan Doğan'ın katılacağı etkinlikler tanıtıldı. Seminerde, Erasmus ile Avrupa'da, Farabi ile yurt içinde başka bir üniversitede öğrenim görmüş ve Kariyer Planlama Merkezi ile Türkiye'nin en büyük şirketlerinde staj fırsatı bulan öğrenciler, deneyimlerini paylaştı.Seminer, öğrencilerin sorularının cevaplanması ile son bulurken, Kariyer Merkezi ile ilgili broşürler dağıtıldı.

 

(YRT-AKK-Y)