1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de dünya süt günü etkinliği
DÜ'de dünya süt günü etkinliği

DÜ'de dünya süt günü etkinliği

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ) Meslek Yüksekokulu Gıda Denetçileri Öğrenci Kulübü tarafından “Dünya Süt Günü 1. Süt ve Süt Ürünleri Şenliği” düzenlendi.

A+A-

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalar nedeniyle etkinliklerinin şenlik kısmını iptal ettiklerini belirten öğrenciler, etkinliği daha sade hale getirdiklerini söyledi. DÜ Kongre Merkezi'nde yapılan etkinliğe DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Gıda işleme bölümü süt ve süt ürünleri teknolojisi öğrencileri tarafından 17 çeşit yöresel peynir ile ayran, tereyağı ve dondurma gibi ürünler yapıldı. Öğrenciler etkiliğe katılanlara bu ürünleri ikram etti. Etkinlikte konuşan Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak Türkiye'de 21-25 Mayıs günlerini süt günü olarak kutladıklarını belirterek, bu çerçevede çeşitli etkilikler yaptıklarını söyledi.

Atalar, "dünya süt günü olarak bu günde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak da 21 Mayıs'ın içerisinde bulunduğu hafta 21-25 Mayıs arasındaki haftayı dünya süt haftası olarak ülkemizde kutlanmak üzere karar aldık. Bu çerçeve de bizde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu günün önemi aslında çok büyük. Çok farklı konuların bir araya geldiği bir konu bu dünya süt günü. Gıda denetçiliği derken, et ve süt ürünlerinin önemi çok büyük. Şu anda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın faaliyet noktalarından en büyüğü bu gıda noktasındaki vatandaşın sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlamak" dedi.

Süt ve Süt Ürünleri Başkanı Öğretim Görevlisi A. Kerim Hatipoğlu ise yaptığı açıklamada tereyağının önemine dikkat çekti. Hatipoğlu, “Tereyağı tartışma götürmez yağlar arasında. Ancak biz toplum olarak aldığını harcayan bir toplum olmadığımız için zeytinyağına yöneldik. Oksijene maruz kalma olayı anlamında tereyağı tercih edilir. Yani oksidasyon olayı tereyağında zeytinyağındaki gibi olmadığı için harcaya bilirsek aldığımızı tereyağını tüketmeyi tavsiye ediyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT