1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de Diyabet Hemşireliği Farkındalık Geliştirme Sempozyumu
DÜ'de Diyabet Hemşireliği Farkındalık Geliştirme Sempozyumu

DÜ'de Diyabet Hemşireliği Farkındalık Geliştirme Sempozyumu

DİYARBAKIR- Atatürk Sağlık Yüksekokulu ve Diyabet Hemşireliği Derneği işbirliğiyle düzenlenen 'Diyabet Hemşireliği Farkındalık Geliştirme Sempozyumu' Dicle Üniversitesi’nde geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

A+A-

Kongre merkezinde yapılan sempozyum, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sempozyuma diyabet, endokrin hemşire ve doktorlar yoğun ilgi gösterdi.

 

Açılış konuşmasını yapan Atatürk Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mahmut Mete, diyabetin, bireyin ve ailesinin yaşamını çeşitli boyutları ile etkileyen, zorunlu yaşam tarzı değişikliklerini gerektiren bir hastalık olduğunu söyledi.

 

Diyabetlinin, yaşamı boyunca planlanmış bir bakımı sürdürmek zorunda olduğuna dikkat çeken Mete, bu bakım ve tedavinin sürdürülmesinde uzman yardımının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Mete, “Diyabet hemşiresi, diyabetlinin diyabet bakımını ve eğitim gereksinimlerini değerlendirmek, hemşirelik tanıları geliştirmek, hemşirelik bakım ve eğitimini uygulamak ve değerlendirmek için diyabetli bireyler, aileleri, gruplar ve toplum ile çalışır” dedi.

Sempozyum, 'Diyabetin tanımı' başlıklı ilk oturum ile devam etti.


(İHA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT