1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de çoban evi projesi tanıtıldı
DÜ'de çoban evi projesi tanıtıldı

DÜ'de çoban evi projesi tanıtıldı

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü ve Fransa AcoMont Derneği işbirliğiyle Anadolu Göçebe Hayvancılık kültürünün Tanıtımı ve Yayımını gerçekleştirmek amacıyla "Çoban Evi Projesi" tanıtımı yapıldı.

A+A-

Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekin Bükün, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma Ve Eğitim Merkezi yetkilileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Dekan Prof. Dr. Bükün, toplantıda, 10-11 bin yıl önce insanın ilk uygarlaşma adımının bu coğrafyada tarımla başladığını, hayvanların evcilleştirilmesi, yaygınlaştırılması ve üretim sürecine katılmasının bu topraklarda gerçekleştiğini söyledi.

Teknolojinin ilerlemesi Anadolu'da insanların temel geçim kaynağını oluşturan hayvancılığı etkilediğini kaydeden Bükün, göçebe hayvancılığın hızla azaldığını, üretim biçiminin ve yetiştiricilik kültürünün değiştiğine tanık olduklarını belirtti.

"Kültürlerin yok olduğunu görüyoruz. Bu üretim biçiminin devam edilmesi ve ekolojik hayvancılığın gelişmesi gerekmektedir" diyen Bükün, bu proje kapsamında ele alınacak konuların bölgedeki göçebe hayvancılığın sürdürülebilirliği için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Doç. Dr. Muzaffer Denli de gıdanın insan yaşamının temel kaynağı olduğunu, bu durumun gıda üretiminin yapıldığı tarım uğraşısını diğerlerinden ayırarak stratejik bir önem kazandırdığını bildirdi.

Dünyada ilk tarımın Sümerler tarafından Mezopotamya'da yapıldığını ve sanayi devrimine kadar da insanların büyük çoğunluğunun temel geçim kaynağının tarım olduğunu vurgulayan Denli, hayvancılığın da genel olarak ekonomik kazanç amaçlayan tarımın ana kollarından biri olduğunu kaydetti.

Fransa AcoMont Derneği yetkilisi Michael Theven ise proje konusunda bir sunum yaptı.

Muhabir: Ömer Yasin Ergin
Yayınlayan: Nurten Aslan
 

HABERE YORUM KAT