1. HABERLER

  2. SPOR

  3. DÜ'de bisiklet yarışması
DÜ'de bisiklet yarışması

DÜ'de bisiklet yarışması

Dicle Üniversitesi (DÜ) Erasmus Topluluğu'nca yürütülen ''Geleceğe Pedallıyorum'' (Bike Your Future) Projesi kapsamında ödüllü bisiklet yarışması düzenlendi.

A+A-

DÜ kampüsünde öğrenci, personel ve lojman sakinlerine yönelik düzenlenen yarışma ile bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve motorlu taşıtların sera gazı salınımlarının azaltılması hedefleniyor.

Proje yürütücüsü uzman Fidan Doğan, yarışma ile ilgili yaptığı açıklamada, gençlerin giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzı benimsediğini, bu nedenle çeşitli sportif faaliyetlerle hareketli ve sağlıklı bir yaşam kültürünün kazanılabilmesi için sportif faaliyetler düzenlemek istediklerini söyledi.Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerle örnek olma gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Doğan, şöyle dedi:

''AB Gençlik Programları'nın tanıtımı ve yaygınlaştırılmasıyla bu programlardan yararlanabilecek gençlerin sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için kampüs alanı içinde düzenlenecek faaliyetler kapsamında, motorlu taşıtların küresel ısınmadaki rolü ve bisiklet kullanımının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri hakkında bilgilendirme yapılacak, trafikte bisiklet kullanma eğitimleri düzenlenecek, eğitimlerde verilecek faydalı bilgiler hazırlanacak, 'trafikte bisiklet kullanma kılavuzu'nda da yer alacak.

Ayrıca DÜ kampüs alanı için örnek bir bisiklet yolu haritası çizilerek, kampüs alanı içerisinde belirlenen bazı noktalara bisiklet park alanları yapılacak. Etkinlik kapsamında bir de, 'bisiklet ve çevre' konulu bir fotoğraf atölyesi kurulacak.''

Konuşmaların ardından düzenlenen bisiklet yarışmasında dereceye girenlere plaket ve çeşitli hediyeler verildi.