1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dü'de alternatif mezuniyet töreni
Dü'de alternatif mezuniyet töreni

Dü'de alternatif mezuniyet töreni

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri alternatif mezuniyet töreniyle diplomalarını aldı.

A+A-

Dicle Üniversitesi öğrencileri alternatif mezuniyet töreni düzenledi. Kayapınar ilçesinde bulunan Cegerxwin Kültür Merkezi'nde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet törenine BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Eski Belediye Başkanı Osman Baydemir, Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkanı Cengiz Günay, SES Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Kaval, Dr Selçuk Mızraklı, Dr.Adem Avcıkıran, Doç Dr. Serdar Onat akademisyenler ve aileler katıldı.
Törende Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkanı Cengiz Günay ve SES Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Kaval yaptıkları konuşmalarda sağlık sektöründeki sorunlara değinerek, sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet ve sömürüye karşı mücadele etmek için örgütlülüğün gerektiğine vurgu yaptılar.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, “Çocuklarımızın halklarına, ülkelerine yakın olmaları ve başarıyla güçlü adımlar atmalarından dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Demokratik özerkliğin inşası konusunda Mezopotamya Tıp Günleri, anadilde sağlık hizmetleri gibi çalışmalarıyla sağlık emekçilerinin demokratik özerkliğe en hazır grup olduğunu ifade eden Kışanak, yerel yönetimler olarak bu konuda da destek vereceklerinin belirtti.

BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, sağlık çalışanlarının sorunları konusunda çözüm arayışları içerisinde olacaklarını ifade ederek, toplumsal değerleri ve meslek haysiyetini ön planda tutan gençlerin umutlarını yeşerttiklerini söyledi.

Diyarbakır eski Belediye Başkanı Osman Baydemir ise Mezopotamya topraklarının Lokman Hekim'i yetiştirdiğini belirterek, “Umarım sizler de onun yolunda ilerleyecek ve Kürt doktorlar olarak parmakla gösterileceksiniz. Ancak o zaman halkımızın üzerinden ve topraklarımızdan zulmü uzaklaştırmış oluruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrencilere plaket ve diplomaları törene katılan başkanlar ve hocaları tarafından verildi.


(ÜN-ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT