1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de AİDS konferansı
DÜ'de AİDS konferansı

DÜ'de AİDS konferansı

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi'nde 'Dünya AİDS Günü kapsamında DÜ Hastaneleri Enfeksiyon Anabilim Dalı ile Güneydoğu Nöroloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği'nin (GÜNİDER) ortaklaşa organize ettiği “Hangisi Daha Tehlikelidir, Önyargı mı, Virüs mü?" ko

A+A-

DÜ Hastanesi Başhekimlik toplantı salonunda yapılan konferansın açılış konuşmasını yapan DÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, AİDS'in 24 yıl önce tanımlanmayan bir hastalıkken şimdi tüm dünyayı saran bir hastalık haline geldiğini söyledi. Dünyada yaklaşık 35-40 milyon AİDS'li hastanın olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Alan, AİDS'e HIV adı verilen virüsün neden olduğunu, HIV'in bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini kırdığını, bireyi korunmasız hale getirdiğini ve en sonunda ölüme neden olduğunu söyledi.

AİDS hastalığının çokluğu sıralamasında Diyarbakır'ın ilk 10 ilin içinde olmadığını da belirten Alan, "Ancak henüz adı konmamış vakalar olabilir. Umarım gelişmeler sonuç verir, insanlık bu hastalığında üstesinden gelir. Bu konuda yeteri bilgi sahibi olmayabilir, bilgi eksikliği veya bu bilgileri unutmuş olabiliriz. Bu nedenle bu tür toplantılar daha sık yapılmalıdır" dedi. GÜNİDER Başkanı Doç. Dr. M. Kemal Çelen de Güneydoğu Anadolu bölgesinde ilk AİDS vakasının 2006 yılında görüldüğünü belirterek, onunda ülkesi Romanya'da tedavi gören bir hasta olduğunu söyledi.

Çelen, "Güneydoğu'da 2009 yılında AİDS vaka sayısı 27 idi. Bugün bu vaka sayısı 33'e çıkmıştır. Dünyada vaka sayısında düşüş görülürken bölgemizde artış olduğu gözleniyor. Bu da bölgenin ciddi risk altında olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Konferansa DÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, Diyarbakır AIDS Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Günay Saka, GÜNİDER Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kemal Çelen, DÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Saim Dayan ve Yrd. Doç. Dr. Recep Tekin ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.