1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de 2. Anadolu enerji sempozyumu
DÜ'de 2. Anadolu enerji sempozyumu

DÜ'de 2. Anadolu enerji sempozyumu

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi'nde (DÜ), '2. Anadolu Enerji Sempozyumu' başladı.

A+A-

DÜ Kongre Merkezi'nde düzenlenen sempozyumda konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Taner Derbentli, dünyanın ve Türkiye'nin enerji durumu üzerine değerlendirmede bulundu.

Prof. Dr. Darbentli, "19. yüzyıla dek dünyadaki her toplumun enerji kaynakları ve tüketilen toplam enerji sınırlıydı. Bunlar yenilenebilir enerji kaynaklarıydı. 19 yüzyıla dek temel birincil enerji kaynakları odun, su ve rüzgardı. Taşıma ve işgücü için hayvan ve insanlar kullanılıyordu. 18. yüzyılda zaman zaman odun sıkıntısı çekildiği, bu gereksinimi karşılamak için uzak ülkelerden alım yapıldığı, ormanların yok edildiğini tarih yazar” dedi. 20. ve 21. yüzyılın en büyük özelliğinin yenilenemez enerji kaynakların tüketiminde büyük bir artış yaşanması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Derbentli, 19. yüzyıla dek tüm toplumların enerji sıkıntısıyla karşı karşıya olduklarını ancak 20. yüzyılda sıkıntının yerini enerji bolluğunun aldığını dile getirdi.

Enerji verimliliğinin uzunca bir süre önemsenmediğine dikkat çeken Prof. Dr. Derbentli, "Kaynaklar bol ve ucuzdu, çevre bilinci henüz gelişmemişti. Enerjinin kullanımında adaletsizlik hep sürdü gitti. Bugün dünya nüfusunun zengin ülkelerde yaşayan beşte birlik kesimi enerjinin yüzde 70'ini tüketiyor. Sanayileşmekte olan ülkeler ki, dünya nüfusunun yarıdan fazlasını oluşturuyorlar, enerjinin yüzde 20' sini tüketiyorlar. Dünya nüfusunun beşte birini oluşturan en yoksul kesimi ise toplam enerjinin sadece yüzde 2.5'ini kullanıyor. Elektrikten yoksun ve yemeğini ilkel yöntemlerle yapıyor" şeklinde konuştu. Türkiye'nin enerji durumu, değişik türde santrallerin yatırım ve elektrik üretim maliyetleri, enerji kullanımındaki ekonomik zorluklar konularına da değinen Derbentli, dünyada enerji tüketimi ve paylaşımının, salt teknik bir konu olmayıp, aynı zamanda toplumsal davranışların, bilinçlenmenin ve eğitimin bir fonksiyonu olduğunu ifade etti. Derbentli, enerji alanında yapılacak çalışmaların sadece teknik alanlarla sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çekerek sunumunu sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT