1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de 10 ayda 44 hastaya kornea nakli yapıldı
DÜ'de 10 ayda 44 hastaya kornea nakli yapıldı

DÜ'de 10 ayda 44 hastaya kornea nakli yapıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) 10 ayda 44 hastaya kornea naklinin yapıldığı belirtildi.

A+A-

DÜ'de 2012'nin başlarında hizmet vermeye başlayan Kornea Nakli Ünitesi'nde, 2012 yılının ilk 10 ayında 44 hastaya kornea nakli yapıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, üniversite hastanelerinde toplam 79 hastaya nakil yaptıklarını, bunların 44'unun kornea nakli olduğunu söyledi. 10-15 yıldan beri göremeyen hastaların, kornea nakli sayesinde görmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Alan, bu konunun kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Türkiye'de yaklaşık 10 binin üzerinde kornea nakli bekleyen hasta olduğunu kaydeden Alan, "Doğu ve Güneydoğu'ya böyle bir merkezin kazandırılması sağlık açısından çok önemli. Şu an bölgemizde onlarca hasta kornea nakli için bekliyor. Tabi ki karaciğer, böbrek ve ilik nakli bekleyen hasta sayısı da bir hayli fazla. Buradan tüm halkımıza seslenerek organ bağışı konusunda daha duyarlı olmalarını rica ediyorum. Daha önce bölgemizde kornea nakli ihtiyacı olan hastaları Ankara ve İstanbul gibi illere sevk etmek zorunda kalıyorduk.

Göz bankamız kurulduktan sonra bu hastalarımızı başka illere sevk etmeye gerek kalmadı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kornea nakli ihtiyacı olan hastalara Dicle Üniversitesi Hastaneleri bünyesinde kurulan göz bankasından temin edilen korneaları nakil edebilmekteyiz" dedi.

Kornea nakli yapılan hastalardan 70 yaşındaki Ömer Yel, daha önce hiç görmediğini, nakilden sonra görmeye başladığını ifade ederek; “Hocalarımıza binlerce teşekkür ediyorum. 10 yıldır görmüyordum. Başka hastanelere gittim nakil için 10 milyar istediler. Ancak Dicle Üniversitesi Hastaneleri göz kliniğinde hiç bir ödeme yapmadan nakil oldum. Çok iyi görüyorum. Teşekkür ederim” diye konuştu.

Reşit Ölker isimli vatandaş ise, uzun süreden beri görmediğini ve DÜ'ye başvurduğunu söyledi. Ölker, "Nakil için beni sıraya koydular. Daha sonra beni arayarak 'kornea bulundu hastaneye gel' dediler. Geldim, beni ameliyata hazırladılar ve nakil yaptılar. Çok şükür çok net görmeye başladım. Allah doktorlarımızdan razı olsun. Onlara minnettarım" şeklinde konuştu.