1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ'de 1. uluslararası müzik ve dans kongresi
DÜ'de 1. uluslararası müzik ve dans kongresi

DÜ'de 1. uluslararası müzik ve dans kongresi

Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı ev sahipliğinde bugün gerçekleştirilecek ve yarın tamamlanacak “1. Uluslararası Müzik ve Dans Kongresi” için dün kahvaltılı basın toplantısı düzenlendi.

A+A-
Konukevinde gerçekleştirilen basın toplantısında Dicle Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, Devlet konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Kürşat Gülbeyaz ve basın temsilcileri yer aldı.
 
Dicle Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün yaptığı konuşmada üniversitelerin görevinin bilim, sanat ve kültür üretmek olduğunu, bunun için de sadece Nisan ayı içerisinde 92 etkinlik yapıldığını söyledi.
 
“Yapılanlar, bilim, sanat, kültür, spor adına o kadar önemlidir ki, herkesin bilmesinde fayda var. Özellikle bunların Diyarbakır'dan çıkmış olması, anlamlarına başka anlamlar da katıyor” diyen Eyigün, yapılan tüm etkinliklerin amacının öncelikle Diyarbakır'a güzellikler katmak ve çeşitli vesilelerle Diyarbakır'ı gerçek kimliği ile tanıtmak olduğunu vurguladı.
 
Dicle Üniversitesi Devlet konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Kürşat Gülbeyaz ise Konservatuarın ev sahipliğinde, Türkiye Dicle Üniversitesi, Bulgaristan Plovdiv Müzik ve Dans Sanatları Akademisi ile Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi ortaklığı ile düzenlenecek olan “1. Uluslararası Müzik ve Dans Kongresi” hakkında bilgiler verdi.
 
“Ülkemizde günümüze kadar müzik kongreleri ve dans kongreleri düzenlenmiştir. Fakat “Müzik ve Dans” bir arada şekli ile Türkiye'de bir ilk gerçekleşecektir. Şehrimizde ise Müzik ve Dans anlamında düzenlenen ilk bilimsel toplantı olacaktır” diyen Gülbeyaz, kongrede 97 sözlü bildiri, 6 poster sunum gerçekleştirileceğini, farklı ülkelerden 150'nin üzerinde katılımcı ve davetlinin iştirak edeceğini söyledi.
 
 Gülbeyaz, kongrenin toplamda eş zamanlı olarak 5 salonda 5 oturum olarak gerçekleştirileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Kongremizin açılışında Dicle Üniversitesi Çok Sesli Korosu sahne alacaktır. Koro Türk Halk Müziği ezgilerini çok sesli olarak seslendirecektir. Konserimizin önemli bir ayrıcalığı var; Türk Halk Müziği eserlerinin Türkiye'de ilk defa “Türk Müziği Çalgıları” ile akustik ortamda seslendirilecektir. Aynı koromuz 27-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Yunanistan'da yapılacak “Uluslararası Koro Yarışması'nda” ülkemizi de temsil edecektir.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT