1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ Ziraat Fakültesinden tavuk eti açıklaması
DÜ Ziraat Fakültesinden tavuk eti açıklaması

DÜ Ziraat Fakültesinden tavuk eti açıklaması

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Doç. Dr. Muzaffer Denli, son zamanlarda tavuk eti hakkında yapılan birtakım iddialar hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Beyaz et sektörünü de son derece güç duruma düşüren bu açıklamaların büyük çoğunluğunun bilimsel gerçeklere dayanmadığını ifade eden Doç. Dr. Muzaffer Denli, yapılan açıklamalarla halkın endişeye kapıldığını, iddia edilen tavuklardaki kuluçka süresinin 17 değil doğal koşullarda olduğu gibi 21 gün olduğunu söyledi. Denli, "Tavuklar kesilmediklerinde 45 günde ölüyorlarmış eti için yetiştirilen tavukların yetiştirme süreleri ortalama olarak 37-42 gün arasındadır. Ancak pazar koşulları ve tüketici talepleri göz önüne alındığında bu süre 50-55 güne kadar uzatılabilmekte olup bahsedildiği gibi ölüm gerçekleşmemektedir.

Tavukların bacak yapıları değişikliğinden ziyade genç hayvanlar oldukları için ve fazla hareket etmedikleri için kas ve iskelet dokusu diğerlerine göre çok gelişmemiştir" dedi. Doç. Dr. Muzaffer Denli, ayrıca tavukların karnından tümörler fışkırıyor açıklamasının bilimsel bir araştırmanın sonucu olup olmadığının belirtilmediği için önemsenecek bir açıklama olmadığını söyledi.

Tavukların doğal koşullarda olduğu gibi ortalama olarak 25-26 saatte bir adet yumurta verdiklerini vurgulayan Denli, genetiği değiştirilerek bir tavuktan günde 2-3 yumurta elde ediliyor söyleminin karalamadan başka bir şey olmadığını savundu. Denli, "Hayvanların yemlerinde hiçbir şekilde hormon ve benzeri maddeler kullanılmamaktadır ve antibiyotiklerin kullanımı yasaktır. Tavuklar ağırlıklı olarak mısır ve soya fasulyesi küspesi olmak üzere doğal hammaddelerle hazırlanan yemlerle beslenmekte olup suni yem olarak tabir edilen bir yemle beslenmemektedir.

Sonuç olarak ülkemizde AB standartlarında üretim yapan tavukçuluk sektörü ülkemiz insanlarının hayvansal protein ihtiyacını en ucuz şekilde karşılayan bir hayvancılık koludur. Dolayısıyla bilimsel doğruluğu olmayan bilgilerle kamuoyunda endişe yaratmak kabul edilecek bir durum değildir" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT