1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ Ziraat Fakültesi Uluslararası işbirliği imzaladı
DÜ Ziraat Fakültesi Uluslararası işbirliği imzaladı

DÜ Ziraat Fakültesi Uluslararası işbirliği imzaladı

Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve University of California Davis, Florida International University (FIU) ve Alman kuruluşu olan Global Crop Diversity Trust (GCDT) üniversiteleri ile işbirliği protokolü imzaladı.

A+A-
DÜ Ziraat Fakültesi, 'Bitkilerde kuraklığa karşı genlerin araştırılması' adlı proje ile 3. projesini hayata geçirdi. Proje için Dicle Üniversitesi'nden öğretim üyeleri ve öğrenciler 3 aylık süre ile moleküler ve fizyolojik çalışmalar yapmak üzere UCDAVIS, ABD ye gönderildi.
 
Projenin Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan sera ve laboratuvar giderleri, toplam 135 bin dolar olarak belirlendi. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün'ün yürütücü olarak görev aldığı projede aynı zamanda ABD den Prof. Dr. Doug Cook proje genel koordinatörü olacak.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Dicle Üniversitesi'nin birçok uluslararası üniversite ile bilimsel anlaşmalara imza attığını söyledi. Rektör Prof. Dr. Saraç, "Amerika ve Almanya gibi ülkelerin önde gelen üniversitelerinin Dicle Üniversitesine güvenerek bilimsel projelerde ortak çalışma isteği, Dicle Üniversitesi'nin uluslararası camiada güvenirliğini ve bilimsel yetkinliği açıkça göstermektedir.Ülkemize ve Diyarbakır'a bu güveni ve gururu kazandıran herkese teşekkür ederim. Uluslar arası işbirliği çalışmalarının arttı" dedi.
 
Protokol, Rektör Saraç ile Dekan Bükün tarafından imzalandı.
 

HABERE YORUM KAT