1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ Tıp Fakültesinde Kötü Haber Nasıl Verilir dersi
DÜ Tıp Fakültesinde Kötü Haber Nasıl Verilir dersi

DÜ Tıp Fakültesinde Kötü Haber Nasıl Verilir dersi

DİYARBAKIR- Dicle Üniversite (DÜ) tıp fakültesi, 2. sınıftan itibaren öğrencilerine, sorunlu hasta veya hasta yakınlarıyla nasıl diyalog kurulacağını ve bu yöntemle sağlıkta yaşanan şiddetti önlemek için müfredatına 'kötü haber nasıl verilir' dersini koyd

A+A-

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti azaltmak adına bu dersi başlattıklarını belirten DÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Bez, bu yöntemle sağlıkta yaşanan şiddet olaylarını minimize edeceklerine inandıklarını söyledi. Bez, “Biz Dicle Üniversitesi tıp fakültesi olarak 2. sınıftan itibaren geçen seneden beri öğrencilerimize kötü haber verme dersi vermeye başladık. Öğrencilerimize ayrıntılı haftada dört saatlik ders veriyoruz.

İşte bir kötü haber nasıl verilir ya da endişeli bir hasta veya yakınını nasıl sakinleştirebiliriz, sağlık personeli bu gibi vakalarda nasıl davranmalı gibi dersler veriyoruz. Şimdi bu eğitimleri biz tıp fakültesi öğrencilerine vermeye başladık. İnanıyorum ki bu öğrencilerimiz hekim olduklarında davranışları daha bilinçli olacak ve sağlıkta yaşanan şiddet sorunlarını en aza indirecekler. Ya da şöyle söyleyelim, sorunları daha az problemle çözme becerisine sahip olacaklar. Bu eğitimlerin, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının azaltıcı etkisi olacağına hatta azaltacağına inanıyorum” dedi. ,

Sağlıkta yaşanan şiddetin birçok nedeninin olabileceğini aktaran Bez, bunların başında bilinmezlik duygusunun geldiğini kaydetti. Bilinmezlik korkusunun endişeyi ve peşi sıra şiddeti doğurduğunu düşündüğünü ifade eden Bez, “Bu bilinmezleri mümkün olabildiğince aza indirmek lazım. Sağlıkta yaşanan şiddette daha çok bilinmeze karşı bir durum var.

Bunun yanında bir miktarda öğrenilmişlik durumu var. Şiddet, toplumda zaman içerisinde yaygınlaştıkça, sıklığı arttıkça öğrenilen ve kanıksanan bir hali var. Şiddet, örnekleri ile çok yaygınlaştığında, insanlar bazı bilinmezlikler karşısında tepkilerini şiddetle göstermeye başlıyor. Bu bilinmezlikleri aza indirerek ki bunu kişilere bilgi vererek durumlarını açıklayarak yapabiliriz. Bununla ilgili hasta yakınlarının olabildiğince sabırlı ve hastane çalışanlarının da olabildiğince anlayışlı olması gerekmektedir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT