1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ Tıp Fakültesi Diyarbakır'da bir ilk gerçekleştirildi
DÜ Tıp Fakültesi Diyarbakır'da bir ilk gerçekleştirildi

DÜ Tıp Fakültesi Diyarbakır'da bir ilk gerçekleştirildi

DİYARBAKIR (İHA) - Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Diyarbakır’da bir ilki gerçekleştirerek, iki amfizem hastasına akıllı tel tedavisi uygulayıp, sağlıklarına kavuşmalarını sağladı.

A+A-

Diyarbakır’da Ahmet Yaşar (70) ile Bahri Karaer (60), KOAH öncesi belirtiler gösteren amfizem rahatsızlığı nedeni ile DÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri’ne başvurdu.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit ve Doç. Dr. Fatih Meteroğlu hastalara amfizem teşhisi koyarak, halk arasında akıllı tel olarak bilinen nitinol tedavisi uygulamaya karar verdi. Prof. Dr. Şenyiğit ve Doç. Dr. Meteroğlu tarafından dün tedavi edilen Yaşar ile Karaer sağlıklarına kavuştu.


Tedavi yöntemi ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Şenyiğit, akıllı tel tedavisinin dünyada son bir iki yıldır uygulanan yeni bir yöntem olduğunu söyledi. Prof. Dr. Şenyiğit, "Nitonil tedavisi dediğimiz veya halk arasında akıllı tel tedavisi denilen tedavi yöntemi, amfizem dediğimiz, akciğerde balonlaşma ile karakterize olan KOAH’ın bir alt grubu olan amfizem vakalarına son bir iki yıldır dünyada uygulanana çok yeni bir tedavi yöntemidir.

Bu tedavi yöntemi ile akciğerin üst alanlarına 10-12 civarında tel takılmaktadır. O bölgedeki amfizem alanları söndürülüp, alt veya orta alanlardaki sağlam akciğer alanının rahatlatılarak hastanın daha rahat nefes alması sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi dünyada yanlış hatırlamıyorsam, 22 civarında merkezde uygulanıyor. Türkiye’de de birkaç merkezde uygulanan tedavi yöntemidir. Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgesinde benim bildiğim ilk defa burada uygulanıyor dün müdahale yapıldı, bugün hasta taburcu edilip eve gidecek, bu, ağır amfizemli diğer vakalara uygulanmıyor.

Belli merkezlere bu tetkikler gidiyor, oradan okey alınarak bu şekilde uygulanabiliyor. Uygun olan vakalarda, çok uygun bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Gerekirse bu tel çıkarılabiliyor, ancak genellikle teli çıkarmaya gerek görülmüyor” dedi.


Hastalardan Bahri Karaer ise, daha önce nefes darlığı nedeni ile çok fazla yürüyemediğini, şu anda bin metre yürüyebilecek durumda olduğunu belirterek, tedavi şeklinde de hiç zorluk çekmediğini dile getirdi.


(YRT-AKK-İİ-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler