1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ senatosundan ODTÜ olaylarına kınama
DÜ senatosundan ODTÜ olaylarına kınama

DÜ senatosundan ODTÜ olaylarına kınama

DİYARBAKIR - Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) senatosu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ)'de yaşanan olayları kınadığını açıkladı.

A+A-

Üniversite senatosundan yapılan yazılı açıklamada eylemlerle ülkenin tarihi başarısına gölge düşürüldüğü belirtilerek, üniversitelerin, taş, sopa ve molotof kokteylli mekanı olarak karşılarına çıktığı söylendi. Açıklamada, “TÜBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezi'nde düzenlenen törende gerçekleşen olaylarla, ülkenin uzay bilimleri ve teknolojileri alanında göstermiş olduğu tarihi başarıya ne yazık ki gölge düşürülmeye çalışılmıştır. İlimin ve eleştirel düşüncenin merkezi olan üniversiteler, bu talihsiz olay ile maalesef taş, sopa ve molotof kokteylli mekanı olarak karşımıza çıkmıştır. Oysa üniversiteler fikir üreten, düşüncelerin özgürce paylaşıldığı, farklı, düşüncelere tahammül etmenin içselleştirildiği ortamlar olmalıdır. Üniversite öğrencilerinin tek protesto aracı eleştirel fikirleri olmalı, içinde şiddet barındıran eylemler, fikirlerin önüne geçmemelidir” denildi.

Toplumların ilerlemesinin ancak gençlerinin eğitim, kültür, sanat, spor ve sosyal sorumluluk faaliyetleri ile sağlanabileceğine inanıldığı belirtilen açıklamada, “Bu nedenle de öğrencilerimizin kazandıkları bilimsel, sportif, kültürel ve sanatsal başarıları ile gündeme gelmesini arzu ediyoruz. Demokratik bir hak olan protestoyu “şiddet içerikli eylem” şeklinde kullanmalarını kesinlikle onaylamıyoruz. Göktürk-2 Uydusu'nun Çin'deki Jiuquan Hava Üssü'nden fırlatılması nedeniyle düzenlenen tören öncesi ve sonrası ODTÜ'de çıkan şiddet olaylarını ve anlamsız protestoyu, Dicle Üniversitesi olarak üzüntü ile karşılayıp kınadığımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı.