1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ öğrencilerinden organ bağışına destek
DÜ öğrencilerinden organ bağışına destek

DÜ öğrencilerinden organ bağışına destek

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi'nde açılan organ bağışı standında öğrenciler, fakülte dekanı ve basın mensupları organlarını bağışladı.

A+A-

Organ Bağışı Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Doku ve Organ Nakli Diyarbakır Bölge Koordinasyon Merkezi'nce fakülte binasının girişinde kurulan stantta öğrenciler organ bağışının önemi konusunda İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mehmet Akalın ve merkez koordinatörü Sema Yavuz Erten tarafından bilgilendirildi.

Daha sonra Fakülte Dekanı Prof. Dr. Sait Yücel, basın mensupları ve öğrenciler organ bağışında bulundu.İl Sağlık Müdür Yardımcısı Akalın, gazetecilere yaptığı açıklamada, organ bağışının hayat kurtardığını, beyin ölümü gerçekleşmiş, tıbben ölmüş birisinin, bir süre sonra toprağa karışacak, hiçbir işlevi bulunmayacak organlarını rızası dahilinde organa ihtiyacı olan insanlara nakletmek için organ bağışını özendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Organ bağışının toplumda bir takım kaygılarla karşılandığını, amaçlarının bunu gidermek olduğunu anımsatan Akalın, şöyle dedi:

''İşin kültürel, dini ve gelenek boyutu var. Vatandaşlarımız 'bizim organımızı bağışladığımız insanın işlediği günahlardan biz de sorumlu olur muyuz-' gibi sorularla bize geliyor. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Türkiye genelinde organ bağışı konusu Cuma hutbeleri veriliyor. Camilerde organ bağışı detayları ile anlatılıyor. Organ bağışında bulunan kişinin bağışta bulunduğu kişiye ilişkin bir mesuliyetinin olmadığı konusu bu hutbelerde belirtiliyor. Organ bağışına karar verirken kendinizi organ bekleyen hastanın veya organ bekleyen bir çocuğun anne ve babasının yerine koymanızı istiyorum. Organ bağışı konusunda toplumda oluşan duyarlılığı önemsiyor ve geliştirmek istiyoruz.''

Akalın, müdürlük olarak kentin birçok noktasında organ bağışı standı kurduklarını, en çok desteği ise medyadan beklediklerini vurgulayarak, üniversite öğrencilerinin de kampanyaya büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel de, üniversite ve eğitim fakültesi olarak bir yandan öğrencilere çeşitli hizmetler sunarken, diğer yandan da öğretmen adayı olan öğrencilere sorumluluk duygusu aşılamak istediklerini söyledi.Bu amaç ile fakülte binasında organ bağışı standı kurulmasına destek verdiklerine dikkati çeken Yücel, ''Öğrencilerimiz kampanyaya yoğun ilgi gösterdi. Organ bağışı ile bir insana hayat vermek önemli. Bu bilince sahip 50'ye aşkın öğrencimiz organlarını bağışladı'' diye konuştu.Yücel, daha sonra stanttaki formu doldurarak organlarını bağışladı.
    
 -''Organ bağışında empati kurmak önemli''-
    
Organlarını bağışlayan Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Doğru, bir akrabasının organ bağışı beklerken yaşadığı sıkıntılara tanıklık etmesinin ardından organlarını bu kampanya kapsamında bağışladığını söyledi.

Doç. Dr. Doğru, organ bekleyen yakınının kritik günlerde gelen bir bağış ile hayata döndüğünü ifade ederek, ''Bu konuda biz ne yapabiliriz- diye düşündük. Ve bu standın açılmasına öncülük ettik. Bağış beklemenin sıkıntısını gördükten sonra organ bağışlamak harika bir duygu. Bu duyguyu herkesin yaşaması lazım. Organ bağışında empati kurmak önemli. Bir insanın sizin organlarınızla yaşama tutunacağını bilmek kadar güzel bir duygu olamaz'' dedi.

Öğrencilerden Fırat Hantaş ise, teyzesinin organ bağışı beklerken hayatını kaybettiğini belirterek, insanların ancak sevdiklerinin başına geldiği zaman organ bağışının ne kadar önemli olduğunu anlayabildiğini söyledi.Teyzesini kaybettikten sonra başkalarının sevdiklerini kaybetmemeleri için organlarını bağışladığını kaydeden Hantaş, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.