1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ öğrencilerinden Gündem Gazetesi'ne tepki
DÜ öğrencilerinden Gündem Gazetesi'ne tepki

DÜ öğrencilerinden Gündem Gazetesi'ne tepki

Dicle Üniversitesi öğrencileri Özgür Gündem Gazetesi’ni kınama amacıyla basın açıklaması düzenledi.

A+A-


Dicle Üniversitesi öğrencileri Fen Fakültesi önünde 9 Mart'ta Özgür Gündem Gazetesi’nde Hz. Muhammed’e hakaret içerikli yayınlanan karikatür nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Özgür Gündem Gazetesi’nin Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatür yayınlanmasına bir tepki de Dicle Üniversitesi öğrencilerinden geldi. Üniversite öğrencileri söz konusu gazeteyi sert bir şekilde lanetlerken zamanın Kad Bin Eşref’lere karşı Muhammed Bin Mesleme gibi bir duruş sergileyeceklerini deklare ettiler.

Kehf ve Maide sürelerinden ayetlerin okunmasıyla başlanılan açıklamada İslam’a ve İslam’ın şiarlarına tahammülü olmayan bir takım kişiler tarafından,  kutsallara hakaretler edilmeye devam edildi. Böylesi çirkef saldırılarla dindar Kürt halkını İslam’dan soğutmayı hedefleyenlerin, sert tepkilerle karşılaşmayınca hakaretlere devam ettiği, Müslümanların buna tepki verilmesi gerektiğini ifade ettiler.

“Her seferinde Hz. Muhammed (s.a.v) hedef gösteriliyor”

İslam'ın kutsallarına saldırı yapıldığı belirtilen açıklamada, “Yakın geçmişte, Silopi'de çarşaf giydirdikleri kadınları zincirleyerek tesettürlü kadınlara hakaret edilmişti. Hz. Muhammed’in ‘Kadınlar size Allah’ın emanetidir’ hadisini, ‘Em Ne Emanetın, Em Jının’ diye değiştirerek Kürdistan’daki bazı şehirlerde afişlere taşıdılar. Bütün bunlarla yetinmeyen İslam düşmanları, İslam’ın kutsallarına yönelik saldırılarını devam ettirmiştir. Diyarbakır'ın HDP'li Yenişehir Belediyesi, daha önce Danimarka'da yayınlanan karikatürleri, kentin en işlek caddelerindeki bilboardlara asma küstahlığını göstermişti.” denildi.

“İslam’ın kutsallarına yapılan saldırılar ilk değil!”

Kıbleleri Danimarka’ya, düşünceleri Maksizm, Leninizm’e, dayanan zihniyetlerin sürekli İslam’ın kutsallarına hakaret ettiği hatırlatılan açıklamada şu ifadelere verildi : “Her fırsatta kinlerini açığa vurmaktan çekinmeyen bu melun zihniyet sahipleri, son olarak 9 Mart Günü Özgür Gündem adlı paçavrada, Peygamber Efendimizin ‘Cennet anaların ayakları altındadır.’ Hadis-i şerifine atıfta bulunularak hakaret içerikli bir karikatür yayınladı. Halil İncesu tarafından yapılan bu karikatürde İslam Peygamberine alenen hakaret ediliyordu. Bu karikatür, Halil İncesu'nun İslam'ın kutsallarına yönelik ilk hakareti de değil.  Daha önce de Hz. Âdem ve Hz. Havva'yı kast ederek hakaret içerikli bir karikatür daha yayınlamıştı.”

“Bu hakaret ne sanatsal faaliyet ne de düşünce özgürlüğüdür”

Hz. Muhammed'e hakaret etmek ne sanatsal faaliyet ne de düşünce özgürlüğü olmadığı belirtildiği açıklamada, “Bu açıkça İslam ve Peygamber düşmanlığıdır. Kürdistan topraklarında İslam’ın varlığını ortadan kaldıramayan alçaklar bu tür saldırı girişimleriyle İslam dinini karalamaya çalışıyorlar. Heyhat ki heyhat! Bu tür saldırılar ilk insan ve ilk Peygamber Hz. Âdem’den bu güne onların ataları tarafından da yapılmıştı. İçinde bulunduğumuz zaman dilimi bize göstermektedir ki, onların ataları başarılı olamadığı gibi bunlarda başarılı olamayacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

“Müslümanların izzetiyle alay etmeye çalışanlar bir gün muhakkak zilleti tadacaktır”

 

Kürdistan bölgesinde yaşayan bir tek Müslüman kalıncaya dek, İslam’ın ve Müslümanların izzet ve şerefini muhafaza edileceğine vurgu yapılan açıklamada son olarak, “Rabbimizin huzurunda söz veriyoruz. Alçakların İslam’a saldırılarına karşın, bizler her geçen gün İslam’a daha sıkı sarılarak Kürdistan coğrafyasından İslam düşmanlarının kökünü kazıyacağız. Bu saldırıların yanlarına kâr kalacağını düşünenler unutmasınlar ki Peygamber’in ve Müslümanların izzetiyle alay etmeye çalışanlar bir gün muhakkak zilleti tadacaktır. Kab b. Eşref gibi Allah Resulüne hakaret etme cüretini gösterenler olduğu müddetçe, Muhammed b. Mesleme gibi bu hakaretin karşılığını verecek olan Müslümanlar da olmaya devam edecektir.” denildi.


       

HABERE YORUM KAT